kulcsár edina
Tévhit, hogy a melegben töltött idő az oka az influenza és a nátha gyors terjedésének télen.
Világszerte emberek milliói betegednek meg ősszel és télen különböző légúti fertőzésekben, ilyenkor támad leginkább a nátha, az influenza, és a Covid is. Gyakran hallani, hogy ennek az oka a hideg hőmérséklet, mert bekényszeríti az embereket a melegre, ahol könnyebben terjednek a kórokozók. Egy friss tanulmány azonban azt sugallja, az ok másban keresendő. Mégpedig az orrban! – olvasható a TIME oldalán.
A tudósok felfedezték, hogy nem a melegben töltött idő az oka annak, hogy ősszel és télen gyorsabban terjed a nátha, az inlfuenza, vagy a Covid-19. Valójában a hideg elnyomja az immunvédelem első vonalát, amely az orrunk, a légutakat megfertőző vírusok szervezetünkbe való bejutásának fő útvonala. Legalábbis ezt bizonyították az amerikai Harvard Medical School szem- és fülbetegségeire szakosodott kórház kutatócsoportja által végzett vizsgálatok, amelyeket a The Journal of Allergy and Clinical Immunology folyóiratban tettek közzé.
A felfedezés olyan terápiás megoldások felé nyit, amelyek elrejtik ezt a gyenge pontot, például az orrspray-k segítségével, amelyek erősítik a legyengült immunvédelmet. Egy 2018-as, szintén a fent említett intézmény kutatóinak tanulmánya megállapította az orrba jutó baktériumok és vírusok által kiváltott immunválasz létezését. Az orr elülső részének sejtjei valójában érzékelik jelenlétüket és a nyálkahártyában apró, folyadékkal teli zsákok (úgynevezett extracelluláris hólyagok) milliárdjainak felszabadulását idézik elő, amelyek körülveszik és megtámadják a behatolókat, mielőtt azok belépnének a szervezetbe.
Amikor felrúgunk egy darázsfészket, a darazsok kirajzanak, és megpróbálják megölni a támadót, mielőtt az megtámadhatná a fészket. Ez az, amit a test csinál
– él a szemléletes példával dr. Benjamin Bleier társszerző, aki a Massachusetts Eye and Ear – a világ legnagyobb látás- és halláskutató központjainak – fül-orr-gégészeti transzlációs osztályának kutatási igazgatója.
Az új tanulmányban Bleier és munkatársai kimutatták, hogy az orr hasonló védelmet nyújt a közönséges légúti vírusok ellen, köztük két rhinovírus (a megfázás gyakori oka) és egy koronavírus (bár nem a COVID-19 okozója) ellen.
A kutatók egy másik kérdés megválaszolására is vállalkoztak: vajon a hideg időjárás csökkenti az orr természetes immunválaszának hatékonyságát?
2015-ben a Yale Egyetem kutatócsoportja egerekkel bizonyította, hogy a rhinovírusok jobban szaporodtak hidegben, mivel a víruselleni immunválasz alacsony hőmérsékleten nem olyan erős. A National Institutes of Health kutatásai azt is kimutatták, hogy az influenzavírusok jobban terjednek a hideg éghajlaton. Az új tanulmány erre a korábbi munkára épít, és Bleier szerint magyarázatot ad arra, hogy a test miért érzékenyebb a vírusfertőzésekre, ha hidegnek van kitéve. Megfigyelésük szerint ugyanis, a hőmérséklet 5 fokos csökkenése gyengíti az immunválaszt, és csaknem felére csökkenti az orrban termelődő hólyagok mennyiségét.
Amellett, hogy a felfedezés segít megmagyarázni a hideg hónapokban megszaporodó légúti vírusok régóta megfigyelt trendjeit, a vizsgálat eredménye végül új terápiás módszerekhez vezethet – mondja Mansoor Amiji, a tanulmány társszerzője, a Northeastern Gyógyszertudományi Tanszékének elnöke.
A kérdés most az, hogyan tudjuk használni ezt a jelenséget, hogy jobban megvédjük az orrunkat, különösen a hideg hónapokban?
– teszi fel a kérdést Amaji doktor. Ha a kutatók megtalálják a módját az orr veleszületett immunválaszának fokozására még hideg hőmérsékleten is, akkor több vírusos betegséget is megállíthatnak, mielőtt azok megfertőzhetnék a szervezetünket.