tóth gabi
Bár sok magyar városban stagnál, 19-ben emelkedik a szennyvízben mérhető koronavírus koncentráció.
A szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja országos átlagot tekintve ismét stagnál, ám 19 mintavételi helyen az emelkedett tartományba esik. Mire számíthatunk az elkövetkező hetekben? Újra erőre kap a covid és mellé még az influenza is betársul?
Nemcsak a laikusoknak, hanem sokszor még az orvosoknak is nehéz megkülönböztetniük a koronavírust az influenzától, ugyanis nagyon hasonlóak a tünetek. Ilyen lehet például a nátha, torokfájás, láz, köhögés, tüsszögés, vagy éppen fejfájás. Így gyakran marad a tesztelés.
A Ripost Rusvai Miklós virológust kérdezte az aktuális helyzetről.
Az elmúlt héten, 220 ezer körüli akut légzőszervi megbetegedést jelentettek az orvosok Magyarországon
– mondta Rusvai Miklós.
„A betegek közel fele 14 év alatti, további 30 százalék 15-35 év közötti, tehát főleg a fiatal korosztálynál jelentkeznek légzőszervi megbetegedések. Az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma 16 300 volt" - tette hozzá a virológus.
A professzor elmondta: a beküldött mintákból 109-et küldtek tovább vizsgálatra. Ebből következtetnek ugyanis arra, hogy mi okozza a legtöbb légzőszervi betegséget az adott héten. A 47. héten egy influenzavírusos esetet, 19 koronavírusos megbetegedést, 2 óriássejtes vírusos kórt, illetve szintén 2 rinovírust találtak. Utóbbi két vírus a nátha kiváltója.
Van aki nagyon megszenvedi a koronavírust. Beszéltem olyan ismerőssel, akinek az egész családja lebetegedett és a gyerek láza egy hét alatt nem megy 38 fok alá. Viszont lélegeztetőgépre jóformán senki nem kerül, és nem halnak bele a betegségbe. Igaz, nincs olyan széles körű tesztelés, mint korábban
- fogalmazott Rusvai Miklós.
„Én azt javaslom, hogy senki ne kezdjen önmagától gyógyszereket szedni, hívják fel az orvosukat, aki megmondja a teendőket. Sajnos a gyorstesztek jelentős része már nem mutatja ki a koronavírust, mert rendkívül kevés vírus ürül, azoknál, akik beoltatták magukat vagy átestek a betegségen" - tette hozzá a professzor, aki most már a maszk viselését is javasolja.
„Az a legrosszabb, hogyha valaki nem érzi magát betegnek, akkor bemegy dolgozni, hogy ne kerüljön táppénzre. Ha valaki elkapta a családban, ápoljuk őket, és adott esetben viseljük el, ha mi is megbetegszünk" – mondta Rusvai Miklós.
A virológus nemrég a Ripostban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezen a télen együtt támadhat az influenza és a koronavírus, melynek az okát is elárulta.
"A nyár végi kismértékű covid-hullám későbbre tolta a járványt, hiszen az emberek többségének újra fogékonnyá kell válnia a fertőzésre. Lehet, hogy ez csak januárban lesz, amikor általában elkezdődik az influenza is" - mondta Rusvai Miklós.