kulcsár edina
Vannak gyerekek, akik egyszerűen nem hajlandóak megenni a húst. De olyan családok is akadnak, ahol a szülők vegetáriánusok és nem szeretnék, ha csemetéjük húsevő lenne. A vegetáriánus élet lehet egészséges, ha pótolni tudjuk a szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminokat, ásványokat, nyomelemeket. Ez a fajta étkezés azonban nagy odafigyelést igényel!
A gyerekek nagyon válogatósak. Olyan nehéz eltalálni, hogy mikor mit szeretnének enni. Sokszor összeszorított szájjal, fejüket rázva közlik: nem kérnek húst! De legyen a szülő vagy a gyermek döntése a vegetáriánus étkezés, egyvalamit mindig figyelembe kell venni: a kicsik szervezetének más az igénye, hiszen növésben vannak. Sokkal nagyobb az energia- fehérjeszükségletük, több kalciumra, D- és C-vitaminra van szükségük. Gyermekkorban nem ajánlják a szigorú vegetáriánus táplálkozást. Mondja Az egészséghez legfontosabb a változatos étrend. Ne hagyjuk el teljesen az állati eredetű élelmiszereket! Fontos, hogyha húst nem is de gyermekünk mindennap kapjon joghurtot, kefirt a bőséges friss gyümölcs és zöldség mellé. Teljes kiőrlésű kenyeret vagy gabonafélét mindig kombináljunk magas vastartalmú zöldségekkel, amihez ha lehet, adjunk citromot vagy narancsot. Erre azért van szükség, mert a vas sokkal jobban felszívódik a C-vitamin társaságában.
Teljesen elhagyhatjuk a húst?
Ha a gyermeknek nem adunk húst, mindig ügyelni kell arra, hogy a zöldség és gyümölcs, amit kínálunk, színes és változatos legyen. Hiszen minél színesebb, annál különlegesebb vitaminokat tartalmaz. Ha figyelünk rá, hogy a tányérjára kerüljön piros (cékla, sárgarépa), zöld (spenót, borsó, bab) és sárga (paprika, tök, zeller) étel, akkor minden fontos vitaminból, ásványi anyagból és nyomelemből jut szervezetükbe. Fontos, hogy mindezt nyersen is adjuk, mert a vitaminok és enzimek a főzés során tönkremennek az ételben. Ugyanakkor a főtt és párolt változat is nagyon fontos a gyermek szervezetének, mert így az étel könnyebben emészthető és magasabb az energia tartalma. Vegetáriánus étkezésnél az sem árt, ha magokat (dió, mogyoró, mandula, szezámmag) is tartunk otthon!
Ne erőltessük!
A gyerekek még ösztönösen érzik, mire van szüksége a szervezetüknek! Saját belátása szerint kell döntenie, semmi értelme fanatikusan ragaszkodni táplálkozási szokásainkhoz. Hagyjuk, hogy a saját tapasztalatai alapján döntse el, növényevő vagy mindenevő lesz belőle!
FONTOS!
Ügyeljünk arra, hogy a vegetáriánus étkezés ne szénhidrát (fehérkenyér, tészta, csokoládé) evést jelentsen, mert egészségtelen és kóros elhízáshoz vezethet!
Három féle vegetáriánust különböztetünk meg
- Vegán- aki semmilyen állati eredetű ételt nem eszik, csak növényeket eszik
- Lakto vegetáriánus- tejterméket eszik a zöldségek mellé
- Ovo-lakto vegetáriánus- tojást és tejtermékeket is eszik a zöldségek mellé
Elegendő vas hús nélkül is?
Örök kérdés a vegetáriánus táplálkozást illetően: hogyan jutunk elegendő vashoz, B-12 vitaminhoz és cinkhez hús nélkül? Első és legfontosabb dolog, hogy a gyerekorvost mindenképpen tájékoztassuk, ha a gyermekünk nem eszik húst. Hiszen a szakember ilyenkor jobban odafigyel az esetlegesen kialakuló hiányokra. Mindezt egy vérvétel segítségével könnyedén meg is tudja állapítani. Lehetséges, hogy időnként különféle vitaminnal és ásványi anyagokkal kell kiegészítenie a gyermek étrendjét, ha vegetáriánus. Egy dologra azonban fel kell hívnom a szülők figyelmét! Kevesen tudják, hogy a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zabpehely, a borsó, a madársaláta vagy a brokkoli sok vasat tartalmaznak, de a szervezetünknek nehezebb belőlük kivonni, mint a húsból. Ha azonban a salátánkra egy kis citromlevet csöpögtetünk, vagy megiszunk egy pohár narancslevet étkezéshez, sokkal több vasat juttathatunk testünkbe. B-12 vitaminhoz pedig savanyított tejtermékekből juthatunk, a cinket az olajos magvakból pótolhatjuk.
Néhány jel, amiből tudni lehet, hogy nem megfelelő a gyerek étkezése
könnyen törik a csontja
elhúzódik a sebgyógyulása
sápadtság
immunrendszer gyengeség
fáradékonyság
hullik a haja
töredezik a körme
Néhány ötlet:
-Paradicsomos kuszkusz (olasz fűszerekkel, fenyőmaggal, sörélesztőporral a B vitamin miatt)
- gombás-cukkinis palacsinta (szója tejjel tojás nélkül) - zabpehely kása sok aszalt gyümölccsel (szójatejben főzve) - humusz pita kenyérrel, salátával - mákos köles - quinoa párolt zöldségekkel - főtt tészta, tofus-spenótos öntettel - tészta pesto szósszal - barnarizs kínai sült zöldségekkel (gyömbér, fokhagyma, tofu)