tóth gabi
A szakemberek szerint a betegségek kialakulásának 10-16 százalékáért a beltéri levegő a felelős. Többek között ezért nem ajánlott a téli időszakban az illatgyertyák, illóolajok mértéktelen használata.
Az adventi időszakban sokan szeretik a lakás levegőjét ünnepi illatúvá varázsolni, természetes alternatívaként és a vírusok ellen pedig többen párologtatnak valamilyen illóolajat a hidegebb napokon. A szakemberek szerint viszont ennek több hátránya is van, mutatjuk, mik ezek!
Amellett, hogy potenciálisan egészségkárosítók, az illatosítókból felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az egyébként is sokszor túlterhelt szervezetünkre. Mivel az időnk 90%-át beltérben töltjük, így a lakókörnyezeten belül a beltéri levegő a legfontosabb tényező, ami az egészségünkre hatással van. A beltéri szennyezők nagyjából fele a kültérből származik, másik fele azonban a lakásban keletkezik – ez a hányad az, amit leginkább befolyásolni tudunk, és amin a gyakori szellőztetés mellett a háztartásban használt vegyi anyagok csökkentésével javíthatunk hatékonyan. Minden vegyi anyag, melyet a lakásba beviszünk, növeli a beltéri környezet által okozott terhelést. Ilyen szennyezőforrások a téli, ünnepi időszakban különösen kedvelt illatgyertyák, mesterséges vagy természetes illatosítók – olvasható a semmelweis.hu-n.
A kérdés nem az, milyen illatosítót használjunk, milyen mennyiségben – alkalmazásuk egyáltalán nem kívánatos. Ha a lakásban valamilyen szaghatást kívánunk elfedni, akkor magát a forrást kell megtalálni és megszüntetni – tanácsolja dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.
Az illatosítók együttes hatása hosszú távon növelheti a légúti megbetegedések kockázatát, migrént, szem- és torokirritációt okozhat, megzavarhatja a hormonrendszer működését. Tovább ronthatja az alapbetegségekben szenvedők, asztmások, krónikus légúti megbetegedések tüneteit, a gyermekek állapotát. Az (illat)gyertyákból, füstölőkből felszabaduló égéstermékek pedig bizonyítottan rákkeltők.
A természetes illóolajok párásítása, párologtatása sem veszélytelen. Tévhit, hogy minden, ami természetes, egészséges és kockázatmentes. Az emberi szervezet reakciója szempontjából a vegyi anyag/vegyület forrásának legtöbbször nincs jelentősége - mondja a tanszékvezető. Az illóolajok több tucat, akár több száz komponensből állhatnak, melyek között előfordulnak toxikus hatásúak is. Egy ilyen a tujon, mely az orvosi zsályában és a belőle előállított/nyert illóolajban is előfordul, és nagy mennyiségben károsíthatja az idegrendszert. A fahéjolajban található fahéjaldehid bőrpírt, irritációt, allergiás reakciót válthat ki. A mesterséges illatanyagokhoz hasonlóan illóolajoknál is fontos, hogy tartósan és nagyobb dózisban ne használjuk. Fajtától függően kisebb vagy nagyobb mértékben bőrön vagy a nyálkahártyán irritációt okozhatnak.
Az illóolajoknak lehet pozitív hatása is az emberi szervezetre. Az ilyen olajok tudatos és alaposan átgondolt használata más, mint a lakás levegőjének illatosítása, azonban aromaterápia közben sem mindegy, milyen illóolajat használunk! Íme néhány hasznos információ a Tudatos Vásárlók Egyesületétől: