tóth gabi
Jelen pillanatban a legjobb védekezés a koronavírus ellen az, ha távolságot tartunk egymástól, maszkot hordunk, és gyakran kezet mosunk. De vajon mikor lesz vége a távolságtartási szabályoknak? Visszatérünk valaha a járvány előtt érvényes normákhoz?
Az emberek jó része nagyon nehezen viseli, hogy nem ölelheti meg a barátait, nem foghat kezet az ismerőseivel, és nem mehet olyan rendezvényekre, ahová korábban rendszeresen járt. Vajon mikor lehet vége annak a kényszernek, hogy másfél- két méteres távolságot tartsunk egymástól?
A pontos dátumot persze nagyon nehéz megjósolni. Nyilvánvalóan akkor enyhülnek a járvány elleni intézkedések, ha a fertőzések száma alacsony marad. És ezek a könnyítések csak addig maradhatnak érvényben, amíg a fertőzöttek száma ismét fel nem szalad – ez utóbbi ugyanis azt mutatja, hogy korlátozásokra van szükség, ha nem akarjuk, hogy a vírus elszabaduljon. Ősszel és télen egyébként is szezonja van a különböző felső légúti betegségeknek, mivel az emberek több időt töltenek összezárva, zárt térben, ez pedig súlyosbíthatja a helyzetet.
A másik lehetőség, hogy a lakosság nagy részében kialakul a betegséggel szembeni immunitás. Ehhez azonban védőoltásra van szükség. A betegséget ugyanis nem lehet szabadon engedni azért, hogy minél többen átessenek rajta – könnyű belátni, hogy ez szörnyű következményekkel járna. Vagyis az egyik esély, hogy a távolságtartás szabályai addig maradnak érvényesek, amíg egy biztonságos és hatékony vakcinát ki nem fejlesztenek a koronavírus ellen, és azt be nem adják a lakosság nagy részének. Egyelőre azonban a vakcinák még a kísérleti szakaszban vannak, nem tudjuk, melyik lesz közülük hatékony és biztonságos.
Ahol eddig hatályon kívül helyezték a távolságtartásra vonatkozó szabályokat, ott sem futott le még teljesen a dolog: Új-Zélandon például júniustól nem volt új megbetegedés, de nemrég Aucklandban újra felütötte a fejét a fertőzés, így újra szigorításokat kellett bevezetni. Vagyis ha a fertőzések számának csökkenésével vissza is térhetünk a régi szokásainkhoz, az könnyen lehet, hogy csak ideiglenes – egyelőre a „húzd meg – ereszd meg” időszakában vagyunk, ahol gyorsan kell reagálni a betegek számának változásaira. Az viszont tény, hogy minél fegyelmezettebben betartják az emberek az épp hatályos szabályokat, annál könnyebb kivédeni a betegség további terjedését.