Létrehozva: 2019.09.14.

Egyre több gyereket érint a gerincprobléma. Ismerjük fel időben!

Ne legyints arra, ha a gyerek az egész napi ülés után hátfájásra panaszkodik! Ezek a kellemetlen tünetek ugyanis akár súlyos gerincproblémákat is takarhatnak, amelyeket mindenképp ki kell vizsgálni és kezelni kell.

Szerző Horváth Gabi

Minél hamarabb derül fény az esetleges gerincproblémákra, annál jobb, hiszen annál több az esély a korrekciójukra. A gerincferdülés esetében például az első menstruáció a vízválasztó, előtte jobb hatásfokkal korrigálható, mint utána.

Fotó: Pixabay.com

A leggyakoribb gerincbetegségek

Gyerekkorban az egyik leggyakoribb gyermekkori gerincprobléma a scoliosis, a gerincferdülés, mely akár 10-12 éves korban már jelentkezhet – mondja Almásy Csilla gyógytornász, gerincterapeuta. – Ez a gerinc oldalirányú deformitása, tehát amikor a gyermek hátát nézve nem egyenes vonalat látunk, hanem C vagy S alakban görbül jobbra és/vagy balra. Árulkodó lehet a vállak vagy a karok nem szimmetrikus helyzete is. Az agresszívebb esetekben nagyon gyorsan romlik a gyermek állapota, ezért mihamarabb kezelni kell.

A másik gyakori probléma a Scheuermann betegség, mely a 14-16 éves gyermekeknél fordulhat elő. Ilyenkor a csigolyák zárólemeze felpuhul, ezáltal a csigolya deformálhatóvá válik. A betegség kb. 2 év alatt lezajlik és a zárólemezek visszaszilárdulnak, és az esetleg rögzült görnyedt tartás tovább nem korrigálható – mondja a gerincterapeuta.

Főleg a kamaszokra jellemző egy másik, kevésbé súlyos probléma a hanyag tartás, ami nem betegség, csupán a gerinc helytelen tartása és használata. Viszont melegágya lehet a későbbi gerincbetegségeknek.

Almásy Csilla gyógytornász, gerincterapeuta

Figyeljük meg a gyerek gerincét!

A gerincferdülésnél nagyon fontos, hogy lássuk a gyermekek hátát ruha nélkül is, hogy észrevegyük, ha a szimmetria felborul – a deformitás ugyanis kezdetben nem jár fájdalommal. A Scheuermann betegségnél viszont már felléphet fájdalom. Ha a gyerek hátfájásra panaszkodik, mindenképp vizsgáltassuk ki annak okát – figyelmeztet szakértőnk. A hanyag tartás szintén nem jár fájdalommal, oldalról figyelhető meg: domború hát, előreeső vállak, előrehelyezett fejtartás jelzi.

Fotó: Pixabay.com

Kihez forduljunk?

A gyanús tünetekkel forduljunk ortopéd orvoshoz, aki szükség esetén röntgenre küldi a gyereket. A legjobb megoldás viszont a gyógytornász segítségével végzett mozgásterápia: a gerincgerdülés leghatékonyabb ellenszere a Schroth-torna. Ez a Scheuermann esetében is jó választás, de ez esetben más, gerincre fókuszáló, tartásjavító tréningek is kiválóak. Nem érdemes halogatni a megkezdését, mivel rövid idő alatt is nagyot romolhat a gyerek állapota, és esetleg fűző viselésére is szükség lehet, sőt, a gerincprobléma az egész életre kihathat – mondja Almásy Csilla.

A gerincferdülés és a Scheuermann betegség sajnos nem megelőzhetőek, hiszen öröklődő problémáról van szó. Így ezeknél inkább a korai felismerésnek van óriási jelentősége. A hanyag tartás esetében viszont érdemes olyan sportokat választani, melyek kifejezetten a felfelé-hátrafelé mozgásokat forszírozzák, ezzel kihozva a görnyedésből a törzset. A telefon-tablet nézegetést jobb inkább hason fekve végezni, mint görnyedve. A sok üléshez a megfelelő székkel lehet segítséget nyújtani.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek