tóth gabi
Véget ért a tanítási időszak, kezdődik a 11 hetes nyári szünet. Összegyűjtöttünk 11 tippet, illetve információt, ami segíthet a szülőknek a vakáció ideje alatt.
Legyen szó akár strandolásról, kirándulásról, kerékpározásról, szállásfoglalásról vagy egy egyszerű fagyizásról, mindig van, amire érdemes odafigyelni. Összegyűjtöttük néhány hasznos információt a vakáció idejére, hogy mindenkinek kellemesen teljen a nyári szünet.
A négy héten át tartó előszezon után június 17-én, szombaton életbe lép a MÁV-Volán-csoport nyári főszezoni menetrendje. A magyar tengerhez utazókat sűrűbb közlekedéssel és magasabb színvonallal kiszolgáló menetrend augusztus 27-ig lesz érvényben, és a szeptember végéig tartó utószezoni menetrend követi majd. Emellett új menetrendet vezet be a Volánbusz az ország több térségében, köztük a Balaton vonzáskörzetében is. Erről részletesebben itt lehet tájékozódni.
Július 1-jétől újabb változások lépnek életbe, melyekre a Balatonhoz utazóknak is érdemes odafigyelni. Ekkortól megszűnnek az IC-pótjegyek, a vasúti távolsági közlekedésben a helyükbe új, egységes árazású helyjegyek lépnek, amelyek megváltásával július 1-jétől az országbérletek is felhasználhatók lesznek az IC- vagy más helyjegyköteles vonatok másodosztályán történő utazáshoz. Erről itt írtunk részletesen.
Idén nyáron is elérhetők a vasúttársaság népszerű Dunakanyar és Bakony napijegyek, valamint a Balaton24 és Balaton72 jegyek is. Ezekről részletesen itt írtunk korábban. Aki pedig az Európa Kulturális Fővárosa programjaira utazna Veszprémbe, az itt tájékozódhat a MÁV kedvezményes jegyeiről.
Sokan csak a külföldön alapellátást biztosító Európai Egészségbiztosítási Kártyát viszik magukkal, ami ugyan hasznos, de sok esetben kevés. Mivel a kártya nem jelent teljes költségtérítést a külföldi balesetek és betegségek anyagi következményeit illetően, így mindenképpen kössünk utasbiztosítást, ha nyaralni készülünk. A EEK előnyeiről itt lehet bővebben tájékozódni.
Sok olyan weboldal létezik, ahol szállást kereshetünk és foglalhatunk magunknak, mondjuk egy nyaralásra. A szálláskereső oldalak első ránézésre ugyanúgy néznek ki, és ugyanúgy is működnek. A különbség köztük apró, de azért van valamennyi, méghozzá az információ nyújtásában. Leteszteltünk néhányat és erre jutottunk.
A legnépszerűbb úti cél idén is a horvát tengerpart, ahol a fogyasztóvédő szervezetek szerint a kunát januárban felváltó euró áremelést hozott. Azt, hogy mennyit, ide kattintva derül ki. Aki pedig az idei autópálya díjakra kíváncsi, kattintson ide.
Attól függ, hogy készpénzt vagy bankkártyát érdemesebb-e vinni a külföldi nyaralásra, hogy milyen szolgáltatásokat szeretnénk igénybe venni. A kisebb, olcsóbb, eldugottabb helyeken igénybe vehető szolgáltatásokra ugyanis célszerűbb készpénzt vinni. A legtöbb külföldi nagyvárosban viszont bőven elég egy bankkártya, de parkolásra, buszjegyre vagy kávéra azonban nem árt némi készpénzt magunkkal vinni. Erről részletesebben itt lehet olvasni.
A legtöbb strand és fürdő kinyitott már, és hamarosan a maradék is megnyitja a szabadtéri medencéit. Van, ahová pár száz forintért be lehet menni, de olyan is, ahol több ezer forint egy felnőtt jegy ára. A teljes lista itt található.
A balatoni strandbelépő árak a tavalyi évhez képest 20-30%-kal drágultak, de van olyan strand is, ahová 1000 forint alatti a felnőtt belépő ára. Emellett a Balaton szinte összes településén vannak szabadstrandok, sőt, Balatonföldváron a Nyugati Strand az idei évtől szintén szabadstrand lesz. Ezek listája -ahogy a fizetősöké is- ide kattintva érhető el. Aki pedig a büfék idei áraira kíváncsi, kattintson ide.
Idén januártól megszűntek a SZÉP-kártya-alszámlák is, amik még a vártnál is gördülékenyebbé tette a juttatás felhasználását. Azóta kártyakibocsátótól függetlenül mindenki egyetlen alszámláról költheti el a cafeteriáját, méghozzá a szálláshely-zsebből. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak utazásra vagy szállásra lenne költhető a kártyákon lévő összeg: a vendéglátás és a szabadidő zseb teljes felhasználási körét átvette a szálláshely zseb. Azt pedig, hogy mit lehet SZÉP-kártyával fizetni, itt gyűjtöttük össze.
Többek között elkészült a Balatoni bringakör, így most már biztonságosan tekerhető körbe a magyar tenger. Erről részletesen itt írtunk. Emellett a biciklivel hosszabb útra, nyaralni, túrázni készülők számára van egy jó hírünk: egyre több járműre lehet felvinni a kerékpárokat, és nem csak a fővárosban! Ennek köszönhetően a legtöbb kedvelt nyaraló- és kirándulóhelyre idén is eljuttatható a kerékpár. Arról pedig, hogy mely járatokon, hogyan szállítható a kétkerekű ide kattintva lehet tájékozódni.
A 11 hasznos tipp, illetve információ mellett fontos arról is szót ejteni, hogy strandolás közben mindig érdemes figyelni a parton lévő viharjelző rendszert (villogó fényjelzővel ellátott jelzőoszlopok), főleg május 1. és szeptember 30. között. Ha I. fokú viharjelzés van érvényben, akkor csak a kijelölt strandok bójákkal határolt területén belül, illetve a parttól maximum 500 méter távolságra szabad fürödni és a vízibiciklivel is a part közelében kell maradni. Onnan lehet tudni, hogy I. fokú viharjelzés van érvényben, hogy jelzőoszlop sárgás fénye percenként 45-ször villan fel. II. fokú viharjelzés esetén tilos a vízben tartózkodni! Eben az esetben a sárga fény már 90-szer villan fel percenként. Ha ilyet látunk strandolás közben, azonnal menjünk ki a vízből, még akkor is, ha egyébként nem sok látható jele van a közelgő veszélynek! A viharjelzésekről részletesebben itt lehet olvasni.
Az ideális fagylaltárusító helyen
Ha a pultban van és látható a hőmérő, érdemes rápillantani. Az a jó fagyihűtő, amiben a hőmérséklet nem emelkedik -8 °C fölé. Arról pedig, hogy miből készül a jó fagyi, itt lehet olvasni.
Sok helyen várják a munkavállaló tanulókat, de mint mindennek, a diákmunkának is megvannak a maga törvényi előírásai. Ezzel nem csak a cégeknek, de maguknak a diákoknak is érdemes tisztában lenniük. A diákok munkavégzéséhez elengedhetetlen az adókártya, a TAJ kártya, a személyi igazolvány, a lakcímkártya és az érvényes diákigazolvány megléte. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium ezen kívül arra is felhívja a figyelmet, hogy a munka törvénykönyve szerinti az vállalhat munkát, aki már elmúlt 16 éves. Munkaviszonyt írásba foglalt munkaszerződéssel lehet létesíteni, melynek tartalmaznia kell az alapbért és a munkakört is.