kulcsár edina
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium felhívást tett közzé a nyári munkavállalással kapcsolatban. Ebből kiderül, minimum mennyi fizetés jár egy diáknak és, hogy mire érdemes figyelnie munkavállaláskor.
Sok helyen várják a munkavállaló tanulókat, de mint mindennek, a diákmunkának is megvannak a maga törvényi előírásai. Ezzel nem csak a cégeknek, de maguknak a diákoknak is érdemes tisztában lenniük. Mire kell figyelni mielőtt elkezd valaki dolgozni és mennyi fizetés jár a diákoknak? Most kiderül!
A diákok munkavégzéséhez elengedhetetlen az adókártya, a TAJ kártya, a személyi igazolvány, a lakcímkártya és az érvényes diákigazolvány megléte. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium ezen kívül arra is felhívja a figyelmet, hogy a munka törvénykönyve szerinti az vállalhat munkát, aki már elmúlt 16 éves. Munkaviszonyt írásba foglalt munkaszerződéssel lehet létesíteni, melynek tartalmaznia kell az alapbért és a munkakört is. 18 év alatt a szülő írásos hozzájárulása is szükséges a munkavégzéshez és a szerződéskötéshez. A munkaviszony létesítését legkésőbb a munkába lépésig kell jelenteni az adóhatóság felé. A fiatalok éjszakai munkát nem végezhetnek, rendkívüli munkaidő sem rendelhető el nekik, napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet, 16 évesnél fiatalabb munkavállaló esetében pedig csak 6. Emellett a munkavégzés nem veszélyeztetheti a diákok egészségét, testi épségét, illetve az egészséges fejlődését.
Alapszabály még, hogy az egyenlő bánásmód -egyenlő munkáért egyenlő bér- elvének a diákoknál is érvényesülnie kell, vagyis nem kereshetnek kevesebbet, mint egy normál munkavállaló. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint nyolcórás munkaidő esetén a diákokat idén minimum bruttó 232.000 forint illeti meg, középfokú végzettséget vagy szakképesítést igénylő munka esetében pedig legalább 296.400 forint.
A diákok legnagyobb része iskolaszövetkezeten keresztül vállal munkát, de mint bárki, ők is dolgozhatnak például munkaviszonyban, megbízási szerződéssel, egyszerűsített foglalkoztatásban, vagy háztartási alkalmazottként. Mindegyik esetben mások a szabályok és az adóteher is eltérő. A diákmunka után ugyanis adózni kell, kivéve a 25 év alattiakat. Azt sem árt tudni, hogy egyszerűsített foglalkoztatásnál a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében ugyanazzal a munkáltatóval legfeljebb évi 120 munkanapra, alkalmi munka esetében legfeljebb öt egymást követő napra, ugyanakkor egy hónapon belül legfeljebb 15 napra, éves szinten pedig legfeljebb 90 napra létesíthető jogviszony.
Aki még nem múlt el 25 éves, annak január 1-től a bruttó bére megegyezhet a kézhez kapott nettó fizetésével. A 25 év alattiak ugyanis szja-mentességet élveznek. Ennek van egy összeghatára: az a diák, aki havi bruttó 499.952 forintnál kevesebbet keres, annak nem kell szja-t fizetnie. Az szja-mentességet a 25. születésnap hónapjában lehet utoljára igénybe venni.
Iskolaszövetkezetben végzett munka esetén a 25 év feletti diákoknak a fizetéséből 15% szja-t vonnak le. Munkaviszonyban és megbízási szerződés esetén 15% szja-t és 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot. Háztartási munka (pl. korrepetálás, gyermekfelügyelet) és mezőgazdasági munka esetén nem kell adót fizetni 25 év felett sem. Az így megszerzett jövedelem után a munkáltatóak- legyen az akár a szomszéd család- viszont bejelentési kötelezettsége van a NAV felé.
2023. január 1-től a minimálbér bruttó 232.000 Ft-ra, a garantált bérminimum pedig 296.400 Ft-ra nőtt. Mivel a diákok órabére is ehhez igazodik, így idén minimum ekkora fizetés illeti meg a diákként dolgozókat:
Bruttó bér | Havibér | Hetibér | Napibér | Órabér |
Minimálbér | 232.000 Ft | 53.340 Ft | 10.670 Ft | 1334 Ft |
Bérminimum | 296.000 Ft | 68.140 Ft | 13.630 Ft | 1704 Ft |
Ehhez képest a diákok átlagos órabére 1200–2500 forint között mozog a Mind-Diák Szövetkezet felmérése szerint, így a friss foglalkoztatási ajánlatok alapján idén havi 200.000 ezer forint körül lehet keresni diákmunkával, de jelentősek lehetnek a különbségek országrésztől és munkakörtől függően.
Az idén is meghirdette a kormány a tíz éve sikerrel zajló a Nyári diákmunka programot, ezen a nyáron 3,5 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak a jogosultak. A 2013 óta futó kezdeményezés elsősorban bértámogatással ösztönzi a középiskolások, egyetemisták vakációs foglalkoztatását, ami érdemben segíti elő a fiatalok munkatapasztalat-szerzését – jelentette be pénteki közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. A programba ezúttal is a 16–25 év közötti, nappali tagozaton tanuló, munkaviszonyban éppen nem álló, vállalkozási jogviszonnyal sem rendelkező diákok jelentkezhetnek. A támogatásokat önkormányzatok, a mezőgazdaságban, turizmusban vagy vendéglátásban működő vállalkozások vehetik igénybe.