tóth gabi
Örök dilemma, hogy mennyi készpénzt váltsunk indulás előtt, vagy hogy váltsunk-e egyáltalán. Esetleg elég egy bankkártya is a külföldi nyaralásra? Segítünk eldönteni!
Néhány éve még az döntötte el a kérdést, hogy Magyarországhoz képest északabbra vagy délebbre utazunk-e. Ma már inkább attól függ, hogy készpénzt vagy bankkártyát érdemesebb-e vinni a külföldi nyaralásra, hogy milyen szolgáltatásokat szeretnénk igénybe venni.
Kevés stresszesebb dolog van annál egy nyaraláson, mint állandóan magunkkal hurcolni egy kitömött pénztárcát. Bármikor kizsebelhetnek, elhagyhatjuk az egész pakkot, aztán ott állunk tehetetlenül. Az sem kevésbé stresszes dolog, mint állni egy semmire nem használható bankkártyával, mert csak készpénzt fogadnak el. Ilyenkor lehet nekiállni bankautomatát kellene keríteni, ami egy szicíliai faluban vagy görög szigeten nem is annyira egyszerű. A legegyszerűbb persze az, ha mindét fizetőeszközből van nálunk, de melyik éri meg anyagilag és mire kellhet egyáltalán a készpénz?
Az északi országokban olyannyira nem szükséges készpénzt vinni, hogy még a nyilvános vécéket is csak kártyás fizetéssel lehet használni. Ez különösen jó hír, hiszen Izlandon, Norvégiában és Svédországban nem is eurót használnak, vagyis csak tele lenne a zsebünk a később jó eséllyel semmire sem használható megmaradt érmékkel és bankjegyekkel. Ma már Görögországra sem jellemző, hogy készpénzben kérik a szállás díját – írja a Bank360.
A nagy autóbérlő cégeknél minden esetben lehet kártyával fizetni, a kisebbeknél – főleg kis szigeteken fordulhat ilyen elő – azonban lehet, hogy egyszerűbb az egynapos bérlést kifizetni készpénzben. Hasonló a helyzet akkor, ha a szállásról a háziak tíz-húsz euróért kivisznek minket a kikötőbe vagy a reptérre. Ezt nyilvánvalóan nem lehet kártyával elintézni. A pár eurós buszjegy, az egy eurós olasz kávé vagy a fagylaltos kocsi esetében is jól jöhet a készpénz. Ezek tipikusan kis tételek, ezért elég, ha csak egy kevés készpénzt viszünk magunkkal a nyaralásra. Üzletben, szálláson vagy bármilyen nagyobb szolgáltatónál azonban már semmi szükség készpénzre.
A külföldi készpénzfelvételtől jobb tartózkodni, mivel az ATM-ek extra díjat számolnak fel a felvett összegtől függetlenül. Amikor kártyával fizetünk külföldön, el kell döntenünk, hogy a helyi pénznemben, vagy úgynevezett helyszíni átváltással, forintban fizetünk-e. Ilyen esetben a tranzakcióval egyidejűleg látjuk a számlánkról levonandó fix forintösszeget. Ez a szolgáltatás azonban pénzbe kerül, így célszerűbb lehet helyi valutában, euróban, esetleg a dollárban történő fizetést választani. Az MNB szerint még utazás előtt célszerű megtenni néhány óvintézkedést is a bankkártyánkkal kapcsolatban: