Létrehozva: 2023.06.11.

Mit jelent a piros és a sárga viharriasztás? - durva felvételek!

Nyáron gyakoriak a záporok, zivatarok sok esővel, viharos széllel, jégesővel és villámlással. Ezért is jelzik őket előre, már csak tudni kell időben értelmezni a viharjelzéseket. Ebben segítünk most!

Hatalmas jégeső volt Budapesten és az ország sok részében pénteken, ami sokak számára váratlanul érkezett - durva képek és videók készültek arról, ahogy az özönvízszerű eső közben kopognak a jégdarabok is az ablakokon.

A jövő héten keddtől esők jönnek, és a hét második felében is számíthatunk hasonló viharokra a koponyeg.hu előrejelzése szerint.

Az időjárás okozta károk, sérülések elkerülésének érdekében alakította ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) azt a riasztási rendszert, ami már a legkisebb zivatar, dörgés, villámlás esetén is figyelmeztetést ad ki. Ismerjük fel és vegyük komolyan - főleg a vízpartokon - ezeket a viharjelzéseket, és akkor nem lehet gond!

időjárás, időjárás-előrejelzés, Shutterstock, vihar, szél, köd, napsütés, eső, viharjelzés, viharjelző rendszer
Érdemes időben értelmezni a viharjelzéseket! Fotó: IgorZh / Shutterstock

Ezt jelentik a viharjelzések színkódjai

Mivel már egyetlen villám is veszélyt jelenthet az élet- és vagyonbiztonságra, az OMSZ már egy kisebb zivatarnál is figyelmeztetést ad ki. Egészen pontosan első szintű, citromsárga jelzést, ha sima zivatar várható. Második szintű, narancssárga viharjelzést akkor adnak ki, ha hevesebb zápor várható, harmadik szintűt, vagyis pirosat pedig akkor, ha fokozott veszélyt jelentő heves zivatarok kialakulása várható.

Hol olvashatók a viharokkal kapcsolatos viharjelzések?

A hazai meteorológusok a honlapjukon (met.hu) egy figyelmeztető rendszert működtetnek. A rendszer fő célja, hogy kritikus időjárási helyzetekben, illetve ezeket megelőzően hiteles információforrást biztosítson a lakosság számára. A veszélyjelzési információk a met.hu/idojaras/veszelyjelzes/ illetve a veszelyjelzes.met.hu oldalon érhetők el. A veszélyjelzés két lépcsőben valósul meg. Először az adott és az azt követő napokra kiadnak egy szöveges figyelmeztető előrejelzést, aztán az események bekövetkezése előtt általában fél–három órával, térképes formában megjelenik a riasztás is az oldalon található térképen a várható veszélyről.

villámlás, villám, vihar, időjárás, viharjelzés
Ezt érdemes tundni a hazai viharjelző rendszerről! Fotó: Bujdos Tibor / Észak-Magyarország

Mit jelentenek a különböző viharjelzések?

Az OMSZ veszélyjelzéseinek jelentése

Esemény

Jelzés fokozata

Rövid leírás

Zivatar

1

Figyelem! Zivatar alakulhat ki. Elsődleges veszélyforrást a villámlás jelent, emellett esetenként szélerősödés, jégeső előfordulhat.

2

Veszély! Hevesebb zivatarok kialakulására lehet számítani. A villámlások mellett kockázatot jelent a zivatarokat kísérő szél, jégeső is!

3

Fokozott veszély! Heves zivatarok várhatók! A zivatarokat kísérő szél, jégeső is jelentős kockázatot jelent!
Felhő-szakadás

1

Intenzív záporból, zivatarból rövid idő alatt 25-30 mm-t meghaladó csapadék hullhat.

2

Intenzív záporból, zivatarból rövid idő alatt 50 mm-t meghaladó csapadék hullhat
Széllökés

1

A várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 70 km/h-t.

2

A várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 90 km/h-t.

3

A várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 110 km/h-t.
Eső

1

24 óra alatt több mint 20 mm csapadék hullhat.

2

24 óra alatt több mint 30 mm csapadék hullhat.

3

24 óra alatt több mint 50 mm csapadék hullhat.
Hőség

1

A napi középhőmérséklet várhatóan eléri vagy meghaladja a 25 °C-ot.

2

A napi középhőmérséklet várhatóan eléri vagy meghaladja a 27 °C-ot.

3

A napi középhőmérséklet 29 °C felett alakulhat.

Felhőszakadásról például akkor beszélhetünk, ha rövid idő alatt (általában 30–60 perc) 25-30 mm-t meghaladó csapadékmennyiség hullik. Sárga, vagyis elsőfokú riasztás esetén kis területen lesz nagy zuhé, narancs riasztás esetén pedig az 50mm-t is meghaladhatja az eső mennyisége. A várhatóan erős szélre való figyelmeztetés estén pedig a sárga riasztás 70km/h-t meghaladó szelet jelent, a narancs 110 km/h-t, a piros pedig még ennél is erősebbet. Azt fontos tudni, hogy a domb- és hegytetőkön, nyílt, kiterjedt vízfelületeken a kiadott riasztásnál is erősebbek lehetnek a széllökések.

Ha ezt látjuk strandolás közben, azonnal menjünk ki a vízből a partra

A hirtelen kialakuló heves záporok és zivatarok a szabadban fürdőzőkre is veszélyesek, sőt, a viharok minden évben követelnek halálos áldozatokat is. Éppen ezért strandolás közben mindig érdemes figyelni a parton lévő viharjelző rendszert (villogó fényjelzővel ellátott jelzőoszlopok), főleg május 1. és szeptember 30. között. Ha I. fokú viharjelzés van érvényben, akkor csak a kijelölt strandok bójákkal határolt területén belül, illetve a parttól maximum 500 méter távolságra szabad fürödni és a vízibiciklivel is a part közelében kell maradni.

Onnan lehet tudni, hogy I. fokú viharjelzés van érvényben, hogy jelzőoszlop sárgás fénye percenként 45-ször villan fel.

II. fokú viharjelzés esetén tilos a vízben tartózkodni! Eben az esetben a sárga fény már 90-szer villan fel percenként. Ha ilyet látunk strandolás közben, azonnal menjünk ki a vízből, még akkor is, ha egyébként nem sok látható jele van a közelgő veszélynek!

És íme a brutális jégesőről pénteki felvételünk, ami a Corvin közelében készült Budapesten:

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek