kulcsár edina
Jelenleg mindenki erről beszél. De mi is ez a dubai csoki, ami lázban tartja a világot és kis hazánkat is, és mitől ennyire különleges?
Jelenleg minden a dubai csokiról szól: kétségtelen, hogy ez a különlegesség lett – méghozzá szinte egyik napról a másikra – 2024 első számú édessége. Még az is erről beszél, aki nem is szereti különösebben a csokoládét. Na jó, de mi is ez a dubai csoki valójában és miért olyan különleges? Eláruljuk!
A Mindmegette segítségével jártunk utána, honnan is ered a dubaicsoki-láz, mi is a titka, hol lehet ilyet venni, illetve el tudjuk-e készíteni otthon is. Mondanunk sem kell, ahogy sok más trend is napjainkban, a dubai csoki iránti érdeklődés is a közösségi médiának köszönhető. Jelenleg olyannyira minden e körül forog, hogy év végére a karácsonyi desszertek ízvilágát is meghatározó alapanyaggá vált!
Az eredeti dubai csoki receptjét Sarah Hamouda álmodta meg – természetesen Dubajban –, aki 2001-ben alapította meg a FIX Dessert Chocolatier nevű céget. Épp második gyermekével volt várandós. Egy mind ízvilágban, mind textúrában egyedi csokoládéra vágyott, így jöhetett létre a ropogós, töltött csokoládészeletek koncepciója, ami hat alapízben érhető el, és kizárólag az Egyesült Arab Emírségekben kapható, Dubajban és Abu-Dzabiban. E hat alapízből végül a baklavás-pisztáciás "Can't Get Knafeh of It" fantázianevű lett világhírű, elsősorban a Tiktoknak és az ott aktív influenszereknek köszönhetően.
Mondanunk sem kell, a dubaicsoki-láz Magyarországot is elérte, így az év végéhez közeledve egymás után jelentették be a nagyobb áruházláncok, hogy náluk is megjelenik ez a különlegesség. A Lidl (december 12-től) 100 grammos kiszerelésben kínálja 2490 forintért, az Aldi (december 15-től) a 30 g-os szeletet 499 Ft-ért, a 90 g-os dubai csokit 1499 Ft-ért árulja, míg az Auchanban (december 12-től) a 100 g-os dubai csokoládét ugyancsak 2499 Ft-ért vehetjük meg.
A dubai csoki hozzávalói a következők:
Az édesség akár otthon is elkészíthető, ugyanis a dubai csoki receptje nem is olyan bonyolult, mint sokan hiszik! Az elkészítéséhez szükség lesz szilikonformára (kenyérsütő, vagy muffinsütő formában is elkészíthetjük).
Így készül a dubai csoki:
A forma aljába öntsünk olvasztott tej- vagy étcsokoládét, de pluszban akár fehér csokoládéval is megmintázhatjuk. Ezután hűtőbe kell tenni dermedni. Ezalatt elkészíthetjük az egyszerre ropogós és krémes tölteléket. Ehhez egy serpenyőben, olvasztott vajon megpirítjuk a kadayif tésztát, amit aztán pisztáciakrémmel és tahinivel, azaz szezámmagkrémmel keverünk össze. Ha a csoki megdermedt, ráöntjük a kihűlt tölteléket, és egy újabb réteg tej- vagy étcsokival zárjuk az édességet. Ismét a hűtőben pihentetjük, majd ha a csoki teljesen megdermedt, kifordítjuk a formából, és szobahőmérsékleten hagyjuk kicsit, hogy a megdermedt töltelék visszamelegedjen.
A legtöbb hozzávaló szinte minden nagyáruházban elérhető, egyedül a kadayif tészta beszerzése lehet körülményesebb. A számos keleti édesség alapját adó, vékony, ropogós tésztát itthon elsősorban török boltokban tudjuk beszerezni, ugyanakkor végső esetben cérnametélttel is helyettesíthetjük.
A dubai csoki hirtelen jött népszerűsége természetesen szinte mindenütt megjelenik: az ünnepek közeledtével például dubai csokis szaloncukorral vagy akár dubai csokis bejglivel is találkozhatunk. Igaz, a legtöbb cukrászda most még csak rendelésre gyártja a keleti ihletésű karácsonyi klasszikust, így ha ilyet szeretnénk az ünnepi asztalra, nem árt időben leadni a rendelést!