kulcsár edina
Már javában zajlik a befőzés, ilyenkor sokan tesznek el zöldséget és gyümölcsöt télire. Ahhoz, hogy a finomságok sokáig elálljanak, elengedhetetlen, hogy jól dunsztoljunk!
1.
Válasszuk ki a megfelelőt
A dunsztolás egy hőkezeléssel történő tartósítási módszer, amelynek két formája van. A száraz dunsztot akkor alkalmazzuk, ha forró ételt, például lekvárt teszünk az üvegekbe, míg a nedves dunsztolást nyers savanyúságok vagy befőttek esetén érdemes választani, amikor a beltartalmat nem hőkezeltük.
2.
Pusztuljanak csak a bacik!
Bármelyik hőkezelési technikát választjuk, ne sajnáljuk az időt a sterilizálásra! Mossuk meg az üvegeket és fedőket ecetes vagy mosogatószeres vízben, majd egy nagy fazékban körülbelül 15 percig főzzük forró, lobogó vízben. Ezután tilos szárazra törölni, tegyük egy tiszta konyharuhára lefordítva, így hagyjuk a levegőn kihűlni és megszáradni.
3.
Hűtsük le az üveget
Gyakori hiba, hogy a száraz dunsztoláskor a hideg üveg szétrobban a forró lekvártól. Tegyük az üvegeket egy mély tepsibe, és öntsünk bele annyi forró vizet, hogy az üvegek egyharmadáig érjen. Így az üveg fokozatosan melegszik fel, és nem reped szét a forró lekvártól.
4.
Fordítsuk őket fejre
Nem elég csak a kupakkal lezárni az üvegeket. Még a száraz dunsztolás előtt 5-15 percre fejjel lefelé fordítsuk fel az üvegeket. Így légmentesen zárjuk le őket, megakadályozva a levegő bejutását és a baktériumok, penészgombák elszaporodását.
5.
Csavarjuk be pokrócba
A lezárt üvegeket minél gyorsabban tegyük a száraz dunsztba. Csomagoljuk be újságpapírba, majd minden oldalról takarjuk be takarókkal, pokrócokkal, és hagyjuk egy ládában lassan kihűlni. Legyünk türelmesek, két-három napig is eltarthat, mire kihűlnek a lekvárok.
6.
Béleljük ki az alját
Ha a nedves dunsztolást választjuk, fontos, hogy a gőzölőedény aljára tegyünk többrétegű papírt vagy rácsot, és erre állítsuk az üvegeket. Így az üvegek nem érintkeznek közvetlenül a fazék aljával, így elkerülhetjük, hogy az üvegek elrepedjenek.
7.
Állítsuk be az időt
Mindig tartsuk be az előírt gőzölési időt. Az időt akkor kezdjük el számolni, amikor az üvegekben lévő folyadék gyöngyözni kezd. Főtt alapanyag esetén elegendő lehet 10-15 perc, míg nyers alapanyagnál akár fél óra is szükséges lehet. Végül óvatosan emeljük ki az üvegeket üvegfogóval, majd hagyjuk őket kihűlni.
8.
Pótolni kell a folyadékot
Ha sütőben gőzölünk, fontos, hogy a tepsit két-három ujjnyi vízzel töltsük fel. Dunsztolás közben figyeljük az üvegeket, és ha a víz elfő, folyamatosan pótoljuk. Miután elkészültünk, zárjuk le a sütőt, és hagyjuk az üvegeket a sütőben teljesen kihűlni.
9.
Tapadjon az üvegre
Néhány nappal a befőzés után ellenőrizzük, hogy az üvegek teteje beszívódott-e a vákuum hatására. Ha nem lehet lenyomni a fedelet, akkor az üveg megfelelően záródik. Ha viszont könnyen be tudjuk nyomni az ujjunkkal, akkor azt az adagot minél előbb fogyasszuk el.
10.
Zárjuk az ajtaját
Sokan ott rontják el, hogy a lekvárokat a konyhapolcon vagy a szekrény tetején tárolják. Fontos aranyszabály, hogy felhasználásig száraz, hűvös és fénytől védett helyen tároljuk az üvegeket. Különösen nyáron fontos, hogy mindig zárva legyen a kamra ajtaja, így még a legnagyobb hőségben is hűvös helyet biztosítanunk a finomságoknak.
Szöveg: Reiter Georgina - FANNY magazin