kulcsár edina
A legtöbbször megpucolva, felkockázva kerül a fazékba, legfeljebb rakott krumpli készítésekor főzzük egyben. De biztos, hogy mindig le kell hámozni a héját?
Amikor készíti az ember a köretet, rutinból megpucolja a krumplit főzés, sütés előtt. Persze így is nagyon finom, és így szoktuk meg, de sok esetben lehetséges, hogy teljesen feleslegesen dolgozunk, sőt, az étel is finomabb lenne, ha rajta hagynánk a héjat. Persze nem mindegy, hogy mit készítesz a burgonyából, hiszen van, amihez muszáj megpucolni – például ilyen a krokett, a krumplipüré is –, de egy szakértő, Elizabeth Mervosh szerint a legtöbb esetben feleslegesen hámozunk, írja a Southern Living Kitchen.
Többek között azért is érdemes bizonyos ételekhez héjastul sütni, főzni a krumplit, mert tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal a héj: vasat, kalciumot, cinket, B- és C-vitamint bőségesen tartalmaz. Emellett rostokkal is tele van, ami az emésztőrendszernek szükséges.
Burgonyapüréhez elengedhetetlen, hogy tökéletesen átfőjön a krumpli, így érdemes héjastul a fazékba tenni, ugyanis a szakértő szerint a héj szigetelőanyagként működik, így a krumpli belseje is elég puha lesz, miközben a széle nem fő szét. Így a krumplipüré sima és csomómentes lesz.
Akár olajban, akár forró levegős sütőben készítesz hasábburgonyát, ha rajta hagyod a héjat, finomabb, ropogósabb lesz a végeredmény, mint hámozva.
Ugyan le lehet kapargatni a héját, de rengeteg vele a vesződség; érdemes inkább alaposan lesikálni, rajta hagyni, úgy dolgozni vele.
Sokszor rengeteget számít, hogy marad-e a héj a főzés alatt, hiszen a héjban található a legtöbb ízanyag, így sokkal teltebb, gazdagabb lesz a krumpliból készült köret íze. Persze az is számít, hogy mindig a készítendő ételnek megfelelő krumplifajtát válaszd!