tóth gabi
Rengeteg családban alap, hogy felvágott van reggelire; de vajon nem ártalmas ez az egészségre? Sokan egyre kevésbé bíznak a húskészítményekben, de vajon száműzni kell őket az étrendből? Ha jól választasz, akkor nem.
Egyre többen vannak, akik minél inkább igyekeznek kiszorítani az étrendjükből a felvágottakat, hiszen úgy tartják, hogy a rendszeres fogyasztásuk egészségtelen. Igen ám, de alapvetőn ezek a húskészítmények segítenek abban, hogy változatos legyen az étkezésünk, és nemcsak azzal, hogy nélkülük elképzelhetetlen egy jó szendvics, de kiváló fehérjeforrások is. Így teljesen nem célszerű elhagyni, de mi legyen, ha valaki egészségesen szeretne étkezni? A felvágottaknak nincs jó hírük, leginkább az adalékanyagok miatt, és a közhiedelem szerint a húsüzemekben mindent beléjük darálnak, amit csak lehetséges – szerencsére ez utóbbi nincs így, de ezzel együtt érdemes alaposan körülnézni a boltok polcain, ha egészséges felvágottat szeretnél enni. Mutatjuk, mire kell figyelni!
Ízfokozók, adalékanyagok és társaik
A legtöbb felvágott nem színhúsból, hanem a feldolgozás során keletkező maradékokból, vagyis húspépből készül; ebbe kerülnek még az ízfokozók, zsírok, szója, és nagy mennyiségű só. Utóbbi rendszeres fogyasztása sem ajánlott, de ami a leginkább ellenérzést vált ki az emberekben, azok az adalékanyagok. És nem véletlenül: például a nátrium-glutamát, a nitrátok, a rossz zsírok rendszeres fogyasztása hormonális problémákat okozhat, visszatartja a szervezetben a vizet, szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet, de fokozhatja egyes daganatos betegségek kialakulását is. Ezért nagyon fontos, hogy alaposan olvasd el az összetevőket, mielőtt felvágottat veszel.
Legyen benne minél több hús
Hivatalosan nem nevezhetik a gyártók felvágottnak azt a húskészítményt, amiben nincs legalább 50 százalék hús, de ha biztosra akarsz menni, akkor keresd az ennél is magasabb értéket az összetevők között! Hentespulti vásárlásnál ez nem egyszerű, de itt is elkérheted az összetevők listáját; ha pedig nem akarsz ezzel időt húzni, válassz inkább előre csomagolt termékeket, így jobban át tudod vizsgálni, mi van benne. A legtöbb helyen már lehet kapni olyan felvágottakat, melyek 90%-ban vagy a fölött tartalmaznak húst, érdemes ezeket választani. Érdemes máshol is körülnézni: a hentesüzletekben gyakran árulnak házi, egészséges felvágottakat; ezek nem csak isteni finomak, de általában magasabb a hústartalmuk, mint a tömegáruké. Itt is nyugodtan kérdezz; a termelői húsboltokban szívesen elmondják, hogyan készültek a felvágottak!
Készítsd el magad!
Bizony, akár még párizsit, csirkemellsonkát is készíthetsz otthon. Bár bonyolult, és valamennyire időigényes is, mégis megéri megtanulni, és azt a néhány eszközt beszerezni hozzá, amire szükséged lehet. Így mindig tudni fogod, hogy mi került a felvágottba – és sokszor még az ára is alacsonyabb. Boros Vali, a szabolcsi háziasszony jó ideje már csak maga által készített felvágottat tesz az asztalra, és szerencsére a receptet is szívesen megosztja bárkivel; erről itt olvashatsz.