tóth gabi
Ritka az olyan konyha, ahol ne lenne ilyen készülék, és valljuk be, nagyon tud hiányozni, amikor elromlik. Ám az, hogy sok mindenben segít bennünket, nem jelenti azt, hogy mindent meg lehet benne melegíteni.
Pár évtizede még ritkaságnak számított, ma már pedig alapkellék a konyhában a mikrohullámú sütő. Azzal mindenki tisztában van, hogy fém dolgokat – evőeszközök, alufóliába csomagolt ételek – tilos beletenni, de tudtad, hogy egyes ételek is tiltólistások? Ha ezek mégis a mikróba kerülnek, komoly veszélyt okozhatnak. Mutatjuk, mit ne melegíts benne!
Főtt tojás
Melegítés közben a keményre főzött tojásban lévő nedvesség miatt olyan mennyiségű gőz keletkezhet, hogy a tojás felrobbanhat – pláne, ha héjastul kerül be! Ha bent a sütőben nem is robban fel, amikor kiveszed, a kezedben is szétcsattanhat hirtelen; akkor pedig égési sérülést okozhat. Ha mindenáron főtt tojást akarsz melegíteni a mikróban, akkor először is pucold meg, másodszor pedig vágd kisebb darabokra, vagy villával törd össze. De a legjobb, ha a kemény tojást távol tartod a mikródtól.
Víz
Bizony, a teához való vizet sem ajánlott a mikróban felforralni! Bár így gyorsabb, mint a vízforralóban, mégsem érdemes kísérletezni vele, mert súlyos égési sérülést szenvedhetsz tőle, amikor kiveszed. A mikróban ugyanis könnyen túlhevül a víz a bögrében; és bár nem látod sem gyöngyözni, sem lobogni, valójában ilyenkor a víz tűzforró. Ez pedig sokszor csak akkor derül ki, ha megmozdítod a bögrét, és a mozgás hatására kifut a víz – egyenesen a kezedre. Ha választhatsz, inkább melegítsd a teának való vizet a vízforralóban, vagy a tűzhelyen. Ha mégis mikróban forralsz vizet, várj egy-két percet, mielőtt kiveszed a bögrét, és ekkor is csak óvatosan nyúlj hozzá!
Szőlő
Ha olyan süteményt vagy zabkását akarsz melegíteni, amiben szőlő van, inkább tedd a tűzhelyre; a szőlőszemek ugyanis a mikrohullámok hatására túlhevülnek, a bennük lévő cukor olvadt plazmává változik, ami igencsak látványosan lobban lángra odabent. A mikró üvegén keresztül nézve még akár érdekes is lehet a látvány, csakhogy a túlhevült szőlőszemek akár a szádban is felrobbanhatnak, amikor beléjük harapsz.
Felvágottak, szalámik
A különféle kolbászokat, húskészítményeket érdemes inkább a sütőben vagy serpenyőben sütni, melegíteni, mert a mikrohullámok hatására koleszterin oxidációs termékek keletkezhetnek bennük, melyek elfogyasztva növelhetik a szív-érrendszeri megbetegedések esélyét. A nyers, füstölt szalonna pedig egyszerűen csak felrobbanhat, ha mikróban szeretnéd megsütni.
Csilipaprika
Nem ajánlott erős paprikát melegíteni a mikróban, mert a benne található kapszaicin, vagyis a csípősségért felelős vegyület gyorsan a levegőbe kerül, amint kinyitod a mikró ajtaját, és a csípős, akár maró gőz nemcsak a szemet és az orrot irritálja, de akár légzési nehézséget is okozhat.