Létrehozva: 2023.08.13.

Friss kovászos uborka egész télen: zseniális ez a trükk

Kenyér nélkül készül, és úgy tudod hosszú időre eltárolni, hogy nem kell leszűrni és újraforralni a levét. Az íze mégis egészen olyan, mint a frissen készült koviubié. Szerencsére nagyon egyszerű elkészíteni, mutatjuk!

Idén nyáron rengeteg az uborka, a bőséges eső és a meleg miatt sok terem a kertekben; annyira, hogy nem lehet annyi kovászos uborkát készíteni, ami el is fogyna. Ha szeretnéd ezt a finomságot eltenni télire, akkor semmi extrát nem kell csinálnod, elég, ha zárt üvegben készíted a koviubit, és kihagyod a folyamatból a kenyeret. A fermentált uborka íze tökéletesen olyan, mint a kovászosé, és néhány apróságot leszámítva majdnem ugyanúgy készül.

Salted,,Pickled,Cucumbers,In,A,Jar,On,A,Wooden,Table
A fermentált uborka nemcsak finom, egészséges is! Fotó: Alie04 / Shutterstock

Fermentált uborka recept

Hozzávalók

  • 1 db 2,5 literes befőttes üveg
  • 1,5 kg kisméretű uborka
  • 1 liter víz
  • 30 gramm jódmentes só
  • 5 gerezd fokhagyma
  • egy csokor kapor
Ugyanannyi munkával jár, mint a kovászos uborka elkészítése. Fotó: Pixabay.com

Elkészítés:

  • Alaposan mosd meg az uborkákat, majd dörzsöld át a héjukat egy patikatiszta, új mosogatószivacs érdes felével, így minden szennyeződéstől, nem kívánatos baktériumtól megszabadíthatod őket. Vágd le az uborkák végeit, ha akarod, vágd be őket két irányból úgy, ahogy a kovászos uborkánál szokás.
  • Pakold az uborkákat az üvegbe jó szorosan; minél több fér el benne, annál jobb. Tedd az üvegbe az alaposan megmosott kaprot és a meghámozott fokhagymát is. Az üveg nyakáig pakold az uborkákat.
  • Ezután készítsd el a sóoldatot a fermentáláshoz: oldd fel a vízben a sót, majd forrald fel, és várd meg, míg langyosra hűl. Míg a kovászos  uborkánál előny, ha forrón öntöd a vizet az uborkákra, a fermentálás során ez inkább hátrány, mert ennél az eljárásnál az a cél, hogy lassan induljon be az erjedés; a forró víz miatt túl gyors lenne a folyamat, és nem tudnád sokáig eltartani az uborkádat.
  • Öntsd fel a langyosra hűlt sós vízzel az üvegben lévő uborkákat úgy, hogy teljesen ellepje őket. Fontos, hogy ne legyen színültig az üveg, mert az erjedés során kifuthat.
  • Zárd le az üveget jó záródó tetővel, és tedd olyan helyre, ahol legalább 18, de legfeljebb 25 fok van. A kovászos uborkával ellentétben a fermentált uborka készítéséhez nem szükséges a túl nagy meleg, a tűző napra pedig egyenesen tilos kitenni! Tegyél egy mély tálat vagy tányért az üveg alá, mert bár le van zárva, az erjedés során kifuthat a leve.
  • Naponta nyisd meg az üveget, hogy távozhassanak a keletkező gázok; ilyenkor, ha kell, sós vízzel pótold a kifutott levet.
  • A harmadik naptól már érdemes megkóstolni az uborkát; ha már nem zavaros a leve, és az ízét megfelelőnek találod, tedd hideg helyre – ez lehet a kamra, vagy akár a hűtőszekrény is.
  • A fermentált uborka hónapokig eláll, az íze pedig olyan, mint a kovászos uborkáé.

Nemcsak finom, egészséges is!

A fermentálás során olyan mikroorganizmusok szaporodnak el a savanyúságokban, amik nemcsak természetes tartósítószerként működnek, de a szervezetünknek is jót tesznek, hiszen természetes probiotikumokként működnek. Ezek a bélrendszerbe jutva helyreállítják a bélflóra egyensúlyát, így erősítik az immunrendszert, ami a téli, vírusos-megfázásos időszakban hatalmas segítség lehet. Mindezek mellett a fermentált uborkában található jótékony baktériumok segítik a vitaminok felszívódását, és mivel felpörgetik az anyagcserét, így a fogyást is megkönnyítik.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek