Létrehozva: 2023.07.31.

Ez a szilvásgombóc titka, ha így készíted, soha nem durran ki

Itt az ideje, hogy elkészítsd ezt a finom ebédet vagy vacsorát egy kis friss szilvából! Ám nincs annál bosszantóbb, mint amikor a gombóc szétreped főzés közben. Mutatjuk, hogyan tudod ezt elkerülni.

Ha augusztus, akkor szilvásgombóc! Akkor a legfinomabb, ha magad készíted a tésztáját is, ami ugyan egyszerűnek tűnik, de megeshet, hogy hiba csúszik a gépezetbe, és a gombócok főzés közben szétdurrannak. Ennek több oka is lehet, már az alapanyagoknál eldőlhet nemcsak a gombóc íze, de az is, mennyire áll ellen a strapának, vagyis a főzésnek a tészta. Mutatjuk a leggyakoribb buktatókat!

Close,Up,Of,Delicious,Sweet,Plum,Dumplings
Bosszantó, ha kidurran a szilvás gombóc! Fotó:  $hutterstock

Kevés a krumpliban a keményítő

Érdemes a gombóc tésztájához magas keményítőtartalmú krumplifajtát választani, így sokkal rugalmasabb lesz a tészta, és hamarabb össze is áll. A legjobb, ha fehér héjú krumplit vásárolsz hozzá.

Túl sok a liszt

Nehéz eltalálni a lisztmennyiséget, amikor gyúrod a tésztát, hiszen hogy mennyire van szükség, az attól is függ, hogy mennyire vizes a krumpli. Így amikor elkezded összeállítani a tésztát, inkább kevesebb lisztet tegyél bele az előírtnál, így nem érhetnek meglepetések. Óvatosan adagold a lisztet a tésztához, hogy elérd a kellő állagot, vagyis lágy maradjon, de ne legyen ragacsos. Alapszabály, hogy a krumplinyomóval összetört burgonyához 1/3 mennyiségű lisztet érdemes használni, vagyis például másfél kiló krumplihoz elegendő fél kiló liszt.

Nagy a szilva

Bizony, akkor is szétrepedhet a gombóc, ha sok a „töltelék”, vagyis túlságosan nagy méretű szilvát gyömöszöltél bele a tésztába. Érdemes a kinyújtott, 10x10-es tésztalapokra kisebb méretű szilvákat válogatni, vagy kettévágni a nagyobb darabokat. 

Zsúfoltan vannak a fazékban a gombócok

A gombócot lobogó, forró vízben kell főzni, de nagyon fontos, hogy ne pakolj belőlük túl sokat a fazékba, mert könnyen megsérülnek főzés közben. Egyszerre 5 darabnál többet ne főzz, és ha feljöttek a víz felszínére, várj pár másodpercet, mielőtt kiveszed őket.

Korán forgatod a prézlibe

Ha mindent jól csináltál, még ezen a ponton is szétjöhetnek a frissen főtt gombócok, hiszen ilyenkor lágyabbak, sérülékenyebbek. Várj a forgatással egy kicsit, ha kifőtt egy gombócadag, tedd őket egy lapos tálra, hogy hűljenek egy picit; ezután forgasd meg őket a morzsában. 

A tökéletes szilvásgombóc receptje

Porcukorral hintve az igazi! Fotó: mindmegett.hu

Hozzávalók:

  • 1 kg burgonya
  • 1 tojás
  • 20-30 dkg liszt
  • 1 ek búzadara
  • 1 ek vaj
  • panírmorzsa

Elkészítés:

  • Főzd meg héjában a krumplit, melegen hámozd meg, és törd át krumplinyomón. Hagyd kihűlni.
  • Add hozzá a kihűlt, áttört burgonyához a tojást, a vajat, a búzadarát, és adagolva a lisztet. Gyúrd össze a tésztát, ha kell, adj még hozzá lisztet, míg el nem éri a megfelelő állagot. 
  • A rugalmas tésztát lisztezett deszkán nyújtsd ki kb. egy centi vastagra, majd vágd 10x10 cm-es négyzetekre.
  • A négyzetek közepére helyezz egy-egy szilvát, a szilvára hints egy csipet cukrot és fahéjat. 
  • Fogd össze a négyzetek négy sarkát, formázz belőlük a két tenyered között gombócot. Lobogó, enyhén sós vízbe dobd őket; ha feljöttek a felszínre, főzd még 1-2 percet őket.
  • Végezetül forgasd meg őket pirított zsemlemorzsában.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek