tóth gabi
Itt a jó idő, ideje beizzítani a grillsütőt! Mindenki azt hiszi, hogy pofonegyszerű megsütni a húsokat, ám van néhány szabály, amit muszáj betartani, hogy igazán finom legyen.
Fantasztikus élmény a hétvégi grillezés, és nem csupán a jó társaság, a szabadban töltött idő, hanem az isteni finom sült húsok miatt is. Ilyenkor az ember leteheti a hét fáradalmait, gondjait, élvezheti a kertben a csendet, és sütögetés közben lecsúszik egy-két sör is. De a közös, baráti vagy családi programot igazából a hús koronázza meg, amire sokszor rengeteg időt kell várni, ráadásul éhesen – kár lenne, ha nem sikerülne jól! Ugyanis a grillezésnél nem elég csupán a rácsra tenni az előkészített húsokat; már-már művészet tökéleteset alkotni. Mutatjuk az öt alapszabályt, amit mindenkinek ismernie kell, aki grillen süt húst.
1. Legyen kifogástalan az alapanyag
A friss, jó minőségű alapanyagon múlik minden, később hiába bármilyen fortély vagy fűszerezés, ha nem kifogástalan a hús, a végeredmény se lesz jó. Csakis friss anyaggal dolgozz, és fontos, hogy jó helyről szerezd be a húsárut. A legbiztosabb, ha keresel egy termelői húsüzletet, és onnan vásárolsz friss hozzávalót.
2. Nem minden való a rácsra!
Bármit meg lehet sütni, de nem minden lesz tökéletes: a grillre csakis kissé zsírosabb húst érdemes tenni, hiszen a sovány húsok kiszáradnak, rágósak lehetnek. Bár ezen lehet pácolással segíteni, sokkal jobb a végeredmény, ha eleve van némi zsírtartalma a hússzeletnek; ezért választják legtöbben a sertéstarját. Persze a sovány húsokról sem kell lemondani: ügyesen pácolva ezekből is fejedelmi lakoma lehet.
3. Alaposan készítsd elő a húst
Először is nézd át, majd vágd szeletekre; de ezek ne legyenek túl vastagok, mert nem sülnek át. Az ideális az egy-másfél centiméteres vastagság. Ha egyben hagyod a húst, tehát nem szeleteket grillezel, akkor mindenképpen irdald be. A húst csak akkor mosd meg, ha feltétlenül szükséges, mert például csontszilánk van rajta; ha tiszta, akkor ne tedd a csap alá. Sütés előtt hagyd, hogy szoba-hőmérsékletűre melegedjen a hús, így sokkal szaftosabb marad.
4. A jó pácon múlik minden
Az előkészület fontos része a pácolás, amihez mindig válassz minőségi olajat. Vörös húsokhoz a legjobban a karakteresebb fűszerezés passzol, mint a vörös- vagy fokhagyma, bors, paprika, rozmaring és tárkony. A fehér húsok isteniek a lágyabb ízű fűszerekkel: szegfűbors, majoránna, kakukkfű, bazsalikom vagy metélőhagyma. De figyelem: ne fűszerezd túl a húst, az egyik alapszabály, hogy a páchoz legfeljebb négyféle fűszert használj! Keverd el a fűszereket az olajban, tedd bele a húst, és hagyd állni 2-6 órát, hogy jól átjárják az ízek. Pácoláskor még ne sózd meg a húsokat, mert kiszívja a nedvességet, száraz, és esetleg rágós lesz a végeredmény; a sózást közvetlenül a sütés előtt ejtsd meg.
5. Légy türelmes a sütésnél
Tedd az előkészített húsokat a grillrácsra, és mindkét oldalukat süsd 10-10 percig. Közben ne piszkáld a húst: ne nyomkodd, mert ettől kiszáradhat, és nem kell percenként forgatni sem! A legfontosabb, hogy soha ne nyílt láng felett süss, mindig várd meg, míg jó parázs lesz. Ha megsült a hús, még forrón tedd alufóliába; így sokkal jobban átjárják az ízek, és szaftosabb lesz.