tóth gabi
Bizonyos eszközök használata megengedett a társasházak közös területein, sőt, akár az erkélyen is.
Itt a grillszezon és közeledik a jó idő is. Ilyenkor sok pincéből, garázsból előkerül a faszenes, gázos vagy épp az elektromos grill, melyek használata kertes házak esetén nincs korlátozva – az óvatosság itt sem árt –, de mi az, amit ezek közül a társasházban élők is használhatnak, például az erkélyen? Milyen szabályok betartása mellett lehet kert híján grillezni, és mire számíthat az, aki megszegi ezeket? Íme a katasztrófavédelem intelmei!
Gázpalackról működő grillt vagy gázzsámolyt társasház erkélyen tilos működtetni, ahogy a faszénnel, brikettel, parázsló fával működő eszköz sem használható biztonságosan – figyelmeztet Facebook-oldalán az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a társasház erkélyén lehet grillezni, de nem mindegy, hogy milyen módszerrel. Ha az erkélyen grilleznénk, azt egy elektromos grillel tegyük. Mielőtt azonban nekiállunk az erkélyen főzőcskézni, olvassuk el a saját társasházunk házirendjét, nem tiltja-e az ilyen tevékenységet.
Ha valaki megszegi a szabályokat, az 20.000 forinttól 1.000.000 forintig terjedő tűzvédelmi bírságot kaphat. Ennek mértéke mindig az adott körülményektől, a tevékenység veszélyességétől, tűzveszélyességétől függ.
A hatályos BM rendelet szerint többszintes lakóépületben lakóegységenként legfeljebb 1 db, maximum 11,5 kg töltettömegű propán-bután gázpalack használható, vagy tárolható. Gázpalack használata és tárolása viszont tilos olyan földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő. Amennyiben az épület lakóegységeit gázpalackról üzemelő gáztűzhellyel látták el az engedélyes tervek szerint, akkor PB palack jogkövetkezmények nélkül használható. De ha a lakás központi fűtéssel, villamos, vezetékes gázról működő tűzhellyel tervezett, akkor ott nem használható vagy tárolható propán-bután gázpalack!
Aki a szabadban grillezik, annál mindig legyen a közelben oltóanyag. Ha befejeztük a kerti sütést-főzést, alaposan el kell oltani a tüzet, mert az még napokig képes parázslani. Ahogyan bográcsozásnál a tüzet, grillezésnél a parazsat se hagyjuk magára, a szúnyogok elűzésére használt fáklyákat és füstölőket is tilos felügyelet nélkül hagyni! Ezek szintén képesek tüzet okozni, ezért odafigyeléssel használjuk őket. A gázpalackról történő főzéshez, grillezéshez kizárólag a gyártó által előírt nyomáscsökkentő használható. Kerülni kell a házilagos megoldásokat, mert többnyire ezek okozzák a tragédiákat. Használat után mindig zárjuk el a palackot. A katasztrófavédők hozzáteszik azt is, hogy attól, mert a sörben van víz is, hab is és szén-dioxid is, még nem az a legjobb oltóanyag, és attól, hogy a kihűlt parázs belefér a műanyag hulladékos zsákba, attól az még nem oda való. Ha gond adódik grillezés közben, hívjuk a 112-!