tóth gabi
Ez a régen elfeledett zöldség telis-tele van vitaminnal, könnyű termeszteni, és isteni finom ételeket készíthetsz belőle. Érdemes pár sort ültetni a kertedbe próbaképp, később lehet, hogy nagy kedvence lesz a családnak!
Ha valaki ma meghallja a tarlórépa nevet, vagy fogalma sincs, milyen zöldségről van szó, vagy pedig takarmányként gondol rá. Pedig a régmúlt időkben ez a primitív zöldség állandó hozzávaló volt a konyhákban, és nem véletlenül, hiszen a gondozása végtelenül egyszerű, a tápértéke és vitamintartalma roppant magas, és emellett rengetegféle étel készíthető belőle. A nevét arról kapta, hogy másodvetésként a tarlóban termesztették. Ma már csak mutatóban lehet találkozni vele, pedig bármelyik kiskertben megterem. Mutatjuk, mi mindenre jó, és azt is, hogyan kell gondozni!
Sütve-főzve egyaránt finom
Akárcsak a cukkini, a tarlórépa – vagy más nevén kerekrépa – semleges ízű zöldség, így igencsak változatosan fel lehet használni a konyhában. Nyersen az íze enyhén a retekre emlékeztet, így salátába tökéletes lehet – és nemcsak a gumója, a levele is finom, egészséges. Eleink készítettek belőle savanyúságot is; savanyították, ahogyan a káposztát, méghozzá lereszelve; de készítheted úgy is, ahogyan az uborkát szoktad eltenni. Főzelék-alapanyagnak is kiváló, készítsd úgy, ahogyan a karalábéfőzeléket, vagyis csak főzd meg sós vízben a meghámozott tarlórépát, majd habard be; húsgombóccal isteni finom. A cukkinihoz hasonlóan édesség-alapanyagnak is kiváló, a régiek rétes tölteléket készítettek belőle, de nyersen reszelve bármilyen kevert tésztához hozzáadhatod. Sülve, párolva köretnek is felhasználhatod, grillezve is mennyei az íze.
Gyógyír minden bajra
Nyersen fogyasztva a tarlórépa segíti az emésztést, segít a méregtelenítésben, vitamin- és ásványianyag-tartalma pedig nagyon magas: bővelkedik C- A- B- vitaminoknban, E- és K-vitamintartalma is magas, és emellett bőségesen található benne foszfor, mangán, réz, vas és kalcium is.
Gyorsan nő, kevéssel is beéri
Kimondottan hidegtűrő zöldség, így érdemes tavasz elején vagy ősszel vetni, hiszen a nyári melegben kevésbé fejlődik. Vannak azonban korai fajtái, melyeket most, május-júniusban is elvethetsz; próbaképpen mindenképpen megéri, mert ha bejön, akkor ősszel a felszabadult helyekre bőven vethetsz a konyhakertben, és még a fagyok előtt szüretelheted is, hiszen 4-6 héttel a vetés után már fel lehet szedni. Megfelelően tárolva egész télen eláll. 20-40 centis sortávolságra, 10-15 centiméteres tőtávolsággal vesd el a magokat 1,5-2 centi mélységben. Elvan öntözés nélkül is, de sokkal édesebb lesz az íze, ha rendszeresen locsolod. A legnagyobb ellensége a földibolha; ellene fahamuval védekezhetsz, csak vékony rétegben hintsd be vele az ágyásokat, de tehetsz ki sarkantyúkavirágot is a sorok mellé, hiszen ez a kártevő inkább azt fogja lerágni. A tarlórépát akkor érdemes szüretelni, amikor a gumók 4-7 centiméteres átmérőjűek; ilyenkor a legfinomabb.