kulcsár edina
Az elmúlt évtizedekben kiment a divatból, de szerencsére egyre többen ültetnek belőle. Fantasztikus íze mellett hatalmas gyógyereje is.
Nem olyan alapfűszer a lestyán a mai konyhákban, mint a petrezselyem, zeller, pedig érdemes lenne tartani belőle otthon, hiszen sokkal finomabb vele a húsleves, a főzelékek, és tehetsz belőle mártásokba is. Évszázadok óta kedvelt növény volt a magyar konyhában, majd egy időre feledésbe merült, de szerencsére napjainkban egyre többen fedezik fel újra a lestyánt. Levele hasonlít a zelleréhez, hiszen a zellerfélék családjába tartozik, de az íze egészen más: vegetaként is szokták emlegetni ezt a különleges fűszernövényt. Az ízesítésen túl a gyógyhatása miatt is érdemes tartani belőle otthon, de akár a saját kertedben vagy cserépben is nevelheted.
Megnyugtatja a háborgó gyomrot
Aki használt már lestyánt, tudja, milyen erőteljes, intenzív illata van. A növény az illóolajok és kumarinok mellett ftalidokat is tartalmaz, melyek által hatásos gyógyír a lestyán a gyomor és a belek görcseire. Erős íze serkenti az emésztőnedvek termelődését, így érdemes étvágytalanság, puffadás ellen fogyasztani.
Enyhíti az ízületi fájdalmakat
A lestyán erős vizelethajtó hatása miatt csökken a szervezetben a húgysav szintje, így az ízületi bántalmakra is kiváló gyógyír.
Így fogyaszd a teáját:
A szárított lestyángyökérből készíts teát úgy, hogy egy evőkanál gyökeret áztass tíz percig forró vízben, majd ha leszűrted, fogyasztható is. Fontos, hogy vesebetegek és kismamák nem fogyaszthatják!
Nevelj magadnak a kertben
Ahhoz, hogy egész évben legyen friss lestyán, bőven elegendő 2-3 tő a kertben. Hatalmasra nő, így csak akkor tartsd cserépben, ha van helyed egy jó nagy ládának, kaspónak. Palántát magad is nevelhetsz, de vásárolhatsz is; május közepén ültesd ki a végleges helyére, a fűszerkertbe. Ezután egészen őszig szüretelheted a friss, zöld leveleket.