tóth gabi
Máris hatalmasra nőtt a kertben, de a csalán nem csupán egy bosszantó gyomnövény: rengeteg mindenre felhasználhatod, és az egészségednek is jót tesz.
Minden kertben felbukkan, sokan nem győzik kiirtani; pedig a csalán hivatalosan is bejegyzett gyógynövény, ami rengeteg bajra gyógyír lehet, de megelőzésre is kiváló. Magas az A- és C-vitamin-tartalma, emellett bőven található benne kálium, vas és kalcium is. Gyógynövényként virágos hajtásait, leveleit és gyökerét egyaránt felhasználják. Igazi kincs tehát, ha van a kertedben; mutatjuk, mi mindenre jó!
Méregtelenít
Csalánteát gyakran alkalmaznak húgyúti gyulladások, vesehomok kezelésének kiegészítésére. A hajtásokból, levelekből készült teának nemcsak vízhajtó, méregtelenítő hatása is van, így érdemes kúraszerűen fogyasztani időnként. A kúra során igyál meg naponta három csésze csalánteát; 1-2 púpozott teáskanálnyi szárított csalánlevelet önts le 2 dl forró vízzel, hagyd állni 5 percig, majd szűrd le. Bánj vele óvatosan, a tisztítókúra ne tartson tovább 2-3 hétnél, és ne lépd túl a napi adagot!
Csökkenti a reumás fájdalmakat
Legismertebb felhasználása az ízületi bántalmak kezelése; fogyaszthatod teaként, de akár készíthetsz belőle főzeléket is. A benne található gyulladáscsökkentő vegyületek és ásványi anyagok segítenek, hogy erősek maradjanak az ízületeid.
A bőrnek és a hajnak is jót tesz
A csalános lemosó oldat segíti a sebgyógyulást, a csalántea a pattanások eltüntetésében belsőleg és külsőleg is segíthet: készíts egy edényben csalánteát, és gőzöld vele az arcod. Óvatosan, a forró gőz égési sérülést is okozhat! Csalános samponnal, vagy a csalán gyökeréből készült forrázattal pedig a hajad egészségét őrizheted meg. Rendszeres használata csökkenti a hajtőhullás mértékét és a korpásodást is, de a zsíros hajat is rendbe teszi.
Megőrzi a prosztata egészségét
Enyhíti a prosztatamegnagyobbodás tüneteit, csökkenti a gyulladást, vízhajtó hatása miatt pedig eltávolítja a szervezetből a gyulladást okozó anyagokat. A csalángyökérből készült étrendkiegészítőket, kapszulákat érdemes rendszeresen szedniük a férfiaknak.
Mire figyelj?
Bár a csalán igazi csodaszer, nem mindenkinek és nem mindig ajánlott a fogyasztása. Terhesség alatt nem szabad alkalmazni, illetve a vízhajtó hatása miatt vese- vagy szívműködés-zavarok esetén sem ajánlott, illetve 12 évesnél fiatalabb gyerekek és magas vérnyomásban szenvedők sem fogyaszthatják.