kulcsár edina
Éppen csak lecsúsztunk a dobogó legalsó fokairól.
Az Egyesült Királyságban tegnap jelentették be, hogy a világon elsőként egymillió embert akarnak leszoktatni a dohányzásról. A kampány részeként a terhes nőknek 400 fontot (mintegy 180 ezer forintot) ajánlanak fel, hogy eldobják a cigit - adta hírül az Euronews.
A swap to stop névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy 2030-ra 5 százalékra csökkentésék a dohányosok számát, vagyis gyakorlatilag füstmentesítsék a szigetországot. Európa még messze nem tart itt, az Eurostat adatai szerint az Unió lakosságának csaknem 20 százaléka dohányzik naponta.
A legjobban Svédország áll, ott már 10 százalék alá sikerült leküzdeni ezt a rátát. Igaz, jóval előrébb járnak a harcban is: már 2005 elején minden bárban és étteremben betiltották a dohányzást, 2019-ben pedig a tilalmat tovább terjesztették a szabadtéri vendéglátóhelyekre is.
Az EU-ban a legtöbbet dohányzó ország Bulgária, ahol a lakosság közel egyharmada gyújt rá naponta, azt követi Törökország és Görögország, de mi sem lehetünk túl büszkék, hiszen Magyarország negyedik helyezése azt jelenti, hogy az itt élők több mint egynegyede rabja a dohányzásnak.
Ha pedig a dohányzás okozta rákos megbetegedéseket nézzük, ott még inkább elrettentő a statisztika. Európában 757 ezer rákos megbetegedést tulajdonítanak a dohányzásnak, és a bagósok fele idő előtt, átlagosan 14 évvel korábban hal meg. Ráadásul Magyarország itt a nem túl dicső elsőséggel büszkélkedhet: az európai átlagnak mi csaknem a másfélszeresét produkáljuk.