kulcsár edina
Akár egy erkélyen is termeszthetsz annyi paradicsomot, hogy az egész családot ellásd vele. Néhány dolgot azonban másképp kell csinálni, mintha szabad földben fejlődne a növény.
Egyre jobban hódít a balkonkertészkedés, ami nem csoda, hiszen így olcsón lehet finom, zamatos saját zöldséged, fűszernövényed. A paradicsom jól megfér az erkélyen a dísznövények között, mutatós is, és egész nyáron szüretelheted az érett termést. Azonban már az elején el lehet rontani a paradicsomtermesztést, hiszen akár egyetlen dolgon múlhat, hogy szép lesz-e a termés: ez pedig a megfelelő méretű cserép. De ezen kívül akad még néhány dolog, amikre érdemes odafigyelni, ha a teraszon szeretnél paradicsomot termeszteni; ezeket gyűjtöttük össze.
Csakis nagy cserépben lehet
A paradicsom gyökereinek sok hely kell, a szép növény titka pedig a nagy, egészséges gyökérzet, ezért a palántát olyan cserépbe tedd, ami legalább 30 centiméter mély, és ugyanennyi átmérőjű, de az se baj, ha nagyobbat, kb. 40 centis cserepet választasz. Ebben már biztosan lesz elég helye fejlődésre a gyökereknek.
Legyen jóféle a föld
A paradicsom nagyon tápanyagigényes növény, ezért nem mindegy, milyen földbe ülteted. Válassz jó minőségű, tápanyagokban gazdag virágföldet. Ám arra figyelj, hogy a föld legyen laza szerkezetű, jó vízáteresztő-képességű, mert a paradicsomnövény nem szereti a pangó vizet. Ha túl nehéz, tömör a virágföld, szerezz be perlitet, és lazítsd fel azzal.
A jó palántával kezdődik minden
Amikor palántát vásárolsz, alaposan nézd meg a tövek minőségét; ne legyenek megnyúltak, a leveleik sérültek, foltosak, kókadtak, és kukkants be a cserép aljára is. Ha látsz gyökereket, akkor hazaviheted a palántát.
Mélyebbre ültesd
A palántákról csipkedd le az alsó leveleket, és tedd a tövet mélyebbre a cserépben; így a szárain is gyökereket fog nevelni, és ettől szebb lesz a növény. Takard be földdel, és öntözd be jó alaposan. Már palánta korában érdemes egy karót mellé szúrni, hogy legyen támasztéka, amikor növekszik.
Napos helyre állítsd
A szép, piros paradicsom, a bőséges termés titka a napfény, ezért olyan helyre állítsd a cserepet, ahol naponta legalább 6-8 órán keresztül érik a napsugarak. Nyáron érdemes figyelni a hőmérsékletet a teraszon, hiszen, ha tartósan 30 Celsius fok fölött van, azt rosszul viseli a paradicsom, és hiába virágzik, nem lesz termés. Forró napokon, a déli órákban tedd árnyékosabb részrea cserepét, délutánra, reggelre húzd vissza a napra.
Bőségesen locsold és tápoldatozd
Cserépben hamarabb kiszárad a talaj, így, míg a kerti paradicsomokat elég naponta vagy kétnaponta egyszer megöntözni, a balkonon nevelt növény cserepében folyamatosan figyelni kell a nedvességre. A nyári hőségben akár napi kétszer kapjon vizet; de figyelj, hogy ne öntözd túl, a föld ne legyen nedves, ne tocsogjon a víztől. A virágföldből hamar elfogyasztja a növény a tápanyagokat, ezeket pótolnod kell; kéthetente adj neki speciális, paradicsomoknak való tápoldatot az öntözővízhez.