kulcsár edina
Nemcsak azért érdemes epret ültetni, mert olcsóbb, mintha megvennéd a boltban, de sokkal finomabb is! Szerencsére nem kell hozzá nagy terület, akár a teraszon is nevelhetsz epret, ráadásul egész nyáron szüretelhetsz belőle.
Minden évben egyre drágább a piacokon az eper, ezért nem csoda, hogy sokan kacérkodnak a gondolattal: megtermesztik maguknak. Szerencsére az epret, vagy hivatalos nevén a szamócát könnyű gondozni, így kezdő kertészeknek is érdemes ültetniük néhány sort. Ha csak csemegézni szeretnétek a családdal, akkor a konyhakert egy kisebb területe is elegendő. Sőt, akkor is tudsz epret termeszteni, ha nincs kerted, hiszen ez a növény teraszon is szépen fejlődik. Mutatjuk, hogyan tudsz egész nyáron bőséges termést szüretelni az erkélyedről.
Akármekkora is a terasz, az egyszer termő eperből mindössze pár napon át, minimális mennyiséget tudnál szüretelni, ezért cserépben érdemes inkább folyton termő fajtákat termeszteni. Ezek ugyan egyszerre kevesebb epret hoznak, de azt folyamatosan, így akár májustól őszig lehet saját epertermésed.
Ha eldöntötted, milyen, és mennyi eperpalántát szeretnél ültetni a teraszra, ki kell választani a cserepet. Mivel az epernek nem túl nagy a gyökérzete, már egy 30 cm átmérőjű, 20-25 centi mély cserépben is tökéletesen fejlődik. Arra azonban ügyelj, hogy egy kaspóba csak egy eperpalánta kerüljön, mert ahogy fejlődik, bokrosodni, terebélyesedni fog, és elnyomnák egymást. Balkonládában pedig tartsd meg a 30 centiméteres tőtávolságot. A cserép anyaga sem mindegy, a terrakotta cserepek kiszívják a földből a nedvességet, ezért gyakrabban kell öntözni a növényeket; a legjobbak az eper számára a világos színű műanyag cserepek, hiszen ezek visszaverik a napfényt, nem tudnak túlságosan átforrósodni. Mivel az eper a napos helyet kedveli, ezért egy sötétebb cserépben hamar túl forró lenne a föld a gyökereknek.
Ha beszerezted a szép, egészséges eperpalántákat, jöhet az ültetés! Ha szabad gyökerű növényt vásároltál vagy kaptál, nagy az esélye, hogy idén még nem hoz majd gyümölcsöt, de a kifejlett, cserepes eprek esetében már idén is számíthatsz termésre. Az ültetéshez jó minőségű virágföldre lesz szükséged. A cserepek alját töltsd meg vékony rétegben kaviccsal; ez a jó vízelvezetés miatt fontos. Ezután töltsd fel a virágfölddel a cserepet, majd nedvesítsd be a földet, és ültesd bele az eperpalántát olyan mélyre, ahogy a palántázócserépben volt. Kicsit nyomkodd meg, alaposan öntözd be, majd tedd a helyére.
Az eper szabadföldben is vízigényes, cserépben pedig még több öntözésre van szüksége, egyetlen napra sem száradhat ki a földje, mert akkor megáll a fejlődésben. A nyári forróságban naponta többször is öntözd meg jó alaposan, de figyelj arra, nehogy pangjon a víz a cserepekben. Az első virágzás utántól végig, amíg gyümölcsöt hoz, tápoldatra is szüksége van, a virágok számára kapható tápoldat tökéletes az eper számára is.