kulcsár edina
A hónapos retek az egyik legkedveltebb zöldség a tavaszi veteményből. Sajnos nagyon gyorsan elfogy a kiskertből, mert mindenki imádja. Mutatjuk, mit kell tenni, hogy hosszú heteken át legyen otthon friss retek!
Tavaszra már mindenki ki van éhezve a friss zöldségekre, így nem csoda, hogy a hónapos retek igencsak népszerű ebben az időszakban. A kiürült vitaminraktárak feltöltésére kiváló ez a finom zöldség, mely serkenti az emésztést, kíméletesen tisztítja a veséket, de emellett antibakteriális és gombaölő hatásai is vannak, így érdemes a kora tavaszi megfázások időszakában többet fogyasztani belőle. Könnyű termeszteni, kezdő kertészek is bátran belefoghatnak, sőt: egy régi praktikával még bőségesebb termést, és folyamatos szüretet érhetsz el.
Három hét után már szedheted is
Nem véletlen kapta a nevét, a hónapos retek ugyanis hamar szüretelhető; a magvetéstől számított harmadik héten már meg lehet kóstolni a termést. Ahhoz, hogy igazán szép zöldség legyen a végeredmény, fontos, hogy jól válaszd ki a helyét a kertben, hiszen a retek kedveli a napos helyet, árnyékban csak a levelei fognak nőni, a gyökere kevésbé. Március közepétől már el is lehet vetni a magokat, de nem késtél le semmiről, hiszen a retket egészen nyár elejéig bátran termesztheted (később a hőség miatt érdemes egy kis szünetet tartani, de nyár végén újra elvetheted a magokat).
Ne vesd be az egész ágyást
A folyamatosan termő retek titka, hogy ha már kiszemelted a sorok helyét a kertben, akkor ne ültesd be teljesen az ágyást, hanem oszd el a magvetést szakaszokra: az első héten egy sort tölts csak fel, egy hét múlva egy újabbat, és így tovább. Így mire felszeded az első sor termését, hamarosan be is érik a következő, vagyis hetekig lesz friss retked. A módszer azért is zseniális, mert a retket azonnal be kell takarítani, amint beérett, és viszonylag nehéz frissen tartani a leszedés után.
Minimális gondozást igényel
Egy hét elteltével kibújnak a reteknövények az ágyásban; ilyenkor meg kell ritkítani őket úgy, hogy öt centinként legyen egy-egy növény. Így szép, nagy lesz a termés, hiszen nem akadályozzák egymást a tövek a fejlődésben. A talajt folyamatosan nedvesen kell tartani, de ügyelj rá, hogy ne legyen túlságosan vizes. Betegségek, kártevők ritkán támadják meg a retket, így az öntözés és a ritkítás mellett csupán a gyomlálás lesz a feladatod vele – no meg a bőséges termést betakarítani.