Létrehozva: 2023.04.10.

Ezt kell most tenni az eperrel, hogy bőséges termésed legyen

Nincs is jobb, mint nyáron saját termesztésű, zamatos epret enni! Bár az epertövek gondozása alapvetően könnyű, néhány dologra azért oda kell figyelni. Ilyenkor, tavasszal alapozhatjuk meg ugyanis, hogy nyáron szépen teremjenek.

A földi eper, vagyis hivatalos nevén a szamóca hálás növény, egyedül az ültetésnél kell nagyon figyelni, hogy megfelelő talajba kerüljön, és megfelelő helyre, ugyanis imádja a napfényt. Az év nagy részében aztán már csak öntözni kell és gyommentesíteni az ágyásokat. Ám ilyenkor tavasszal is ad feladatot; érdemes az ágyást felfrissíteni egy kicsit, hogy szépen teremjen a nyár folyamán. Mutatjuk a legfontosabb teendőket!

Nincs is jobb, mint a saját termesztésű eper! Fotó: Pixabay.com

Cseréld ki a mulcsot

Tavasszal kell felszedni a régi szalmát, és lehet újat leteríteni az eper alá, hiszen ha az ágyáson marad, a nedvesség miatt hajlamosabb lesz elkapni az eper a gombabetegségeket. Érdemes egy pár napra kitakarva hagyni az epret, és csak később leteríteni az új szalmát, hogy felfrissüljenek a növények, és minél több napfény jusson el hozzájuk. Egy dologra azonban érdemes figyelni: ha fagyokat jósolnak, akkor ne hagyd takarás nélkül a növényeket, hiszen az eper korán virágzik, így elfagyhat a virágok jelentős része. A mulcs védi a fagykároktól, így vagy ne cseréld ki, ha még rossz az idő, vagy pedig azonnal takard le az új szalmával.

Vedd elő a metszőollót

Alapvetően az epret nem kell metszeni, de tavasszal érdemes eltávolítani az elszáradt leveleket, indákat, hiszen ha ezek az ágyásban maradnak, betegségeket kaphatnak el az eprek. Óvatosan dolgozz a metszéskor, nehogy a friss, zöld hajtások sérüljenek. Ha eltávolítod az elhalt részeket, gyorsabban fognak növekedni az epernövényeid.

Jöhet egy alapos gyomlálás!

Sokkal könnyebb a dolgod, ha még tavasszal kihúzod a gazt, hiszen ilyenkor kisebbek; nyáron alaposan feladhatják a leckét! Ezután is érdemes folyamatosan, az egész szezon alatt gyommentesen tartani az eperágyásokat. A kapát felejtsd el, az eperágyásokat szinte lehetetlen vele kigazolni, hiszen az indákat is megsértheted munka közben.

Már éledeznek a növények a kertben. Fotó: Pixabay.com

Fiatalítsd az állományt

Az idősebb epernövények már kevesebb termést hoznak, ezért érdemes 3-4 évente kicserélni őket. Egyszerűen csak húzd ki a földből, és ültesd a helyére az újat; ami lehet akár a saját hajtásából legyökerezett palánta is.

Ültesd szét őket

Az eper hajtásai nyáron legyökereznek, és új növény fejlődik az ágyásokban; így viszont nem lesz meg az ideális tőtávolság. A fiatal, tavaly legyökerezett palántákat ásd ki, és tedd távolabb úgy, hogy meglegyen a távolság – de, ha túl sok az eper így is a kertedben, akár el is ajándékozhatod őket.

Adj nekik tápanyagot

Ha folytontermő epred van, akkor tavasszal van itt az ideje a trágyázásnak, tápoldatozásnak. Fontos azonban, hogy az egyszer termő epret ne ilyenkor, hanem a letermés után trágyázd meg!
 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek