kulcsár edina
Ha idén magad szeretnéd nevelni a palántáidat, ideje nekifognod a munkának! Az ültetőedények rengeteg pénzbe kerülnek, de nincs is rájuk szükséged, hiszen a ház körül rengeteg mindent találhatsz, amiben jól érzik magukat a növényeid.
Ahogy emelkedik a zöldségek ára, úgy gondolkodnak egyre többen azon, hogy maguknak termeljék meg őket a konyhakertben. Érdemes palántát nevelni, hiszen így rengeteg időt megspórolhatsz, hiszen hamarabb kezd teremni a növény. Egyes fajtáknál – például a paprika, padlizsán – azért is érdemes palántát nevelni, mert olyan hosszú a tenyészidejük, és olyan lassan fejlődnek, hogy ha májusban vetnéd el a konyhakertbe a magokat, mire termőre fordulnának, már itt is az ősz, így sokkal kevesebb zöldséget tudnál betakarítani. A palánták általában sokba kerülnek, ha a piacon veszed meg őket, ezért – főleg, ha sok paradicsomot, paprikát szeretnél – érdemes magadnak felnevelni őket. Nem kell azonban súlyos ezreket kifizetned ültetőedényekre, tálcákra, hiszen rengeteg mindent találhatsz a háztartásban, amivel helyettesítheted őket, írja a 365 zöld ötlet. Ezekből hoztunk egy csokorra valót!
Érdemes egész évben gyűjteni a kimosott tejfölös, joghurtos poharakat, hiszen tökéletes ültetőedények lehetnek a palántáid számára. Alaposan el kell mosni őket, a legjobb, ha enyhén hipós vízzel fertőtleníted; a poharak aljára pedig ne felejts el két-három lyukat fúrni, hogy a felesleges víz kifolyhasson belőlük.
Kis rekeszei tökéletesen a palánták felneveléséhez, és kezelni is könnyű, hiszen, amikor megnőttek a növénykék, és eljön a kiültetés ideje, elég egyszerűen szétvágni a doboz sejtjeit. A papír tojástartóból nem is kell kiszedni a növénykéket, hiszen maradéktalanul lebomlik a talajban.
Nem csak a kertben, összetörve hasznos segítőtárs, de a palántáidat is felnevelheted benne. Ha tojást használsz, alaposan mosd el a héjakat, várd meg, míg kiszáradnak, majd amikor eljön a magvetés ideje, fúrj az aljukra egy-egy kisebb lyukat, hogy a víz el tudjon folyni. Ezután mehet bele a virágföld és a magok. Egy műanyag tojástartóban szépen meg is állnak a tojások. Ültetéskor roppantsd össze a tojáshéjat; ahogy bomlik le a talajban, folyamatosan biztosítja majd a kalciumot a fejlődő növénykéknek.
Tökéletes palántázóedényt lehet belőle hajtogatni, akár egy jó közös program is lehet a gyerekekkel. Kiültetéskor érdemes megszabadítani a papírtól a palántákat, hiszen a nyomdafesték a talajba szivárogva szennyeződést okozhat. Ez a videó lépésről-lépésre bemutatja a hajtogatás módját.
Legyen szó akár a toalettpapírról, akár a papírtörlőről, a kartonhengert érdemes év közben félretenni, hiszen ebből is készíthetsz tökéletes palántanevelő edényt. A papírtörlő hosszú hengerét vágd méretre, a hengerek alját vágd be négy helyen, egyenlő távolságban, majd a füleket hajtsd be középre. Ez lesz az edény alja. Kiültetéskor hosszában vágd fel a hengert, hogy a gyökerek szabadon növekedhessenek, majd ásd be a földbe, hiszen ez is elbomlik.