kulcsár edina
Aki szeretné megtermelni magának a zöldséget, gyakran a palántát se készen veszi, hanem elkészíti otthon. Ám sokszor hiába tartasz be minden útmutatást, nem lesznek szépek a fiatal növényeid. Mutatjuk, mitől nyúlnak meg a palánták, és azt is, hogyan védekezhetsz ellene!
Elvetetted a magokat, szépen kicsíráztak, majd megjelentek az első sziklevelek – és azóta nem fejlődnek a növénykék, csak vegetálnak, és hosszúra nyúlt a száruk? A palánták megnyúlása több okból is előfordulhat, és szerencsére ilyenkor még meg lehet menteni őket. Szinte minden növényt érinthet a jelenség, legyen szó paprikáról, paradicsomról, vagy akár fűszernövényekről, a megnyúlás ellen érdemes minél hamarabb tenni valamit. Ugyanis a megnyúlt magoncok nem tudják megtartani magukat, kidőlnek és magrothadnak a földön. De ha meg is maradnak, a megnyúlt példányokból később nem lesz életerős növény, kevesebb termésre számíthatsz, és ilyen állapotban hamarabb megfertőzik őket a gombás betegségek. Mutatjuk a leggyakoribb okokat és megoldásokat!
Túl kevés a fény
Ez a leggyakoribb oka a palánták megnyúlásának, és legtöbbször akkor fordul elő, ha túl korán vetetted el a magokat. A palántáknak ugyanis általában fajtától függetlenül 14-16 óra világosságra lenne szükségük, ám március elején ezt még nehéz biztosítani a számukra. Ha eddig nem az ablakban tartottad őket, tedd át oda a tálcát, hátha magukhoz térnek – ha pedig kipusztulnak, a következő vetéssel várd meg a március közepét! Megoldás lehet a palántanevelő lámpa is, de ha nem szeretnél erre beruházni, érdemes várnod inkább. Az ablakban tartott palánták tálcáját forgasd gyakran, hogy egyenletesen érje a magoncokat a napfény.
Melegük van
A legtöbb zöldségnek a csírázáshoz 20-30 Celsius fok közötti hőmérséklet szükséges, de amint kibújtak a növénykék, ez már sok nekik. Fajtánként változó, hogy szikleveles korban, a növekedéshez hány fokra van szükségük, de általában bőven elég a 10-15 fok is. Ha van fűtetlen, világos helyiséged, oda vidd őket; a legjobb egy veranda vagy fűtetlen melegház.
Nagyon sűrűn vetetted a magokat
Ha túlzsúfoltak a növénykék a tálcában, amint kibújnak, megkezdődik a verseny a fényért és a tápanyagokért – ez pedig arra ösztönzi őket, hogy minél magasabbra nőjenek. Ha sűrűn vannak, és nagyon nyurgák, ritkítsd ki őket úgy, hogy legalább egyujjnyi távolságra legyenek egymástól.
Sok a víz
Fontos, hogy ne öntözd túl a magoncokat, mert ez is megnyúláshoz vezethet; olyan tálcában nevelt őket, aminek vannak vízelvezető lyukak az alján, és az is fontos, hogy éppen csak nyirkos legyen a földjük, soha ne tocsogjon a nedvességtől. A legjobb, ha csak spricceled rájuk a vizet egy szórófejes flakonnal, amíg kicsik.