Létrehozva: 2022.01.24.

Idén ne rontsd el a paradicsomot: ez a helyes időpont a palántaneveléshez

Még kezdő kertészeknek is sikerélményt ad ez a zöldség, ám ahhoz, hogy bőséges legyen a termés, pontosan meg kell választani a palántanevelés időpontját. Mutatjuk a trükköt!

Még javában tombolnak a fagyok, de a konyhakertet máris elkezdték tervezni a hobbikertészek, és ez alól nem maradhat ki a paradicsom palántanevelés sem. Egyre többen döntenek úgy, hogy otthon hajtatják a növényeket, hiszen, bár lehet kapni paradicsom palántát májusban a piacokon, horror az ára: általában 300 forintba kerül egy tő, és ha sokat szeretnél, akár több tízezres kiadás is lehet a vége. Érdemesebb tehát magokat venni, és otthon megkezdeni a paradicsom palántanevelést. Ám nagyon pontosan kell időzíteni.

Nem mindegy, mikor veted a magokat! (Fotó: Pexels.com)

Csak vegetálnak, ha túl korán kezded

A sikeres paradicsom palántanevelés titka a jó időzítés (Fotó: Ripost)

Sokan képtelenek várni, és már február elején elvetik a magokat, hogy minél előbb ki tudják majd ültetni a növényeket a konyhakertbe. Bár változott az időjárás, sokan még mindig tartják magukat ahhoz az alapszabályhoz, hogy a fagyosszentekig várni kell a paradicsom, paprika palánta kiültetésével, hiszen egy hirtelen fagy tönkreteheti a növénykéket. A paradicsom számára a vetéstől a kiültetésig 6-8 hétre van szükség, és ahhoz, hogy ki lehessen ültetni, a talajnak tartósan 5-6 Celsius fokosnak kell lennie. Azt is figyelembe kell venni, hogy a paradicsom akkor fejlődik szépen, ha a nappali hőmérséklet tartósan 22 Celsius fok. Így, ha túlságosan korán kezded a palántázást, a növénykék megnyúlnak a cserépben, és kénytelen leszel olyan időpontban kiültetni őket, ami egyáltalán nem ideális a paradicsom számára, és ha nem is pusztulnak el a növények, nem fognak szépen fejlődni.

Kevesebb a termés, ha túl későn fogsz neki

Nehezebben fejlődik a későn vetett növény (Fotó: Pixabay.com)

Bár az elmúlt években még szeptemberben, októberben is jó idő volt a paradicsomra, nem törvényszerű, hogy idén is így lesz. A paradicsom tenyészideje fajtától függően 53-90 nap, vagyis a kiültetéstől számítva ennyi idő alatt kell, hogy megnőjön a növény, virágot, majd termést hozzon. Ha túlságosan későn veted el a palántának való magokat, a kiültetéskor már javában nyár lesz, jó eséllyel rekkenő forróság, így a növényeid nem fognak megfelelően fejlődni még a rendszeres öntözés mellett sem, hiszen a hőségben nem mindig tudják felvenni a tápanyagokat a talajból. Emiatt satnya és kevés lesz a termés, ráadásul, ha kora ősszel beütnek a fagyok, akkor további termésre nem is számíthatsz.

Megfelelő körülmények és jó időzítés

Védekezz a palántadőlés ellen (Fotó: Ripost)

Általában nagyot nem hibázhatsz, ha március elején, közepén veted a palántának való magokat. A paradicsom palántanevelés akkor lesz sikeres, ha tudod biztosítani a növényeknek a világos helyet és legalább 20 Celsius fokos hőmérsékletet. A palántanevelés során az egyik legnagyobb probléma a palántadőlés: a betegséget gombák okozzák, és fontos védekezni ellene. Ezek a kórokozók a talajból fertőznek, ezért fontos, hogy tiszta, steril cserepeket és palántaföldet használj. Ne legyen túl nedves és meleg a helyiségben, ahol a palántákat neveled, és ügyelj arra, hogy jó legyen a vízelvezetés a cserepekben, hiszen, ha a növénykék sokáig állnak a vízben, könnyebben megjelennek a gombás megbetegedések.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek