Létrehozva: 2023.04.11.

Óvatosan a megmaradt sonkával, nem mindegy, hogyan tárolod

Hazánkban majdnem minden asztalra kerül sonka húsvétkor. Ám hiába finom és szereti mindenki, a sokadik napon már kevésbé lelkesen nyúl hozzá a család. Kidobásról szó se lehet; de akkor mi legyen a megmaradt sonka sorsa?

Nehéz pontosan eltalálni, mekkora sonkára lenne igénye a családnak, így gyakori probléma, hogy sokkal több sonka kerül a bevásárlókosárba, mint amennyi elfogy. Igaz, hogy az ünnepek alatt reggelire, ebédre, vacsorára is sonka a menü, de néhány nap után már az egész család inkább másra vágyik. A legtöbb csomagoláson nincs útmutató, hogy főzve meddig tartható el a sonka, pedig néhány nap múlva lehet, hogy újra szívesen enne belőle a család. Szerencsére el lehet tárolni a maradékot, sőt: fel is lehet használni később más ételekhez. A mindmegette.hu összeszedte, mire kell figyelni, ha megmarad a sonka, és szeretnéd eltenni későbbre.

Vétek lenne kidobni a maradék sonkát! Fotó: Pixabay.com

Mindenképpen kerüljön a hűtőbe

Az, hogy meddig áll el a sonkánk, több mindentől is függhet, például a fajtától, a főzés módjától, és természetesen attól is, hol tároljuk. Ha nem megfelelő helyen van, olyan kórokozók telepedhetnek meg rajta, melyek súlyos betegségeket okozhatna – például a trichinella spiralis vagy a staphylococcus aureus. A különböző sonkafélék az alábbiak szerint tárolhatók:

  • pácolatlan, friss, főtt sonka: hűtőszekrényben 3-4 nap, fagyasztóban 3-4 hónap
  • otthon főzött, pácolt sonka: hűtőben 3-5 nap, fagyasztóban 1-2 hónap
  • főtt parasztsonka: hűtőben 7 nap, fagyasztóban 1-2 hónap
  • serrano sonka vagy prosciutto: hűtőben 2-3 hónapig is eltartható

Ha ezt látod rajta, már ne edd meg

Bár mint fent látható, viszonylag hosszú ideig elállnak a sonkák a hűtőben, fagyasztóban, megeshet, hogy csak később kerül rájuk a sor. Érthető, ha nem szeretnéd kidobni azért, mert lejárt a fogyaszthatósági ideje, de vannak bizonyos figyelmeztető jelek, melyek arra utalnak, hogy már nem szabad megenni. Ezek:

  • Rothadt, kénszerű szag, zöldesszürke és barnás foltok a sonka felületén.
  • Penészgomba jelenik meg a külsején. Ilyenkor nem szabad levágni a penészes részt, és a „jót” megenni, hiszen a penész az egész sonkát átszövi. Sőt, a keresztfertőzés miatt nemcsak a sonkát célszerű kidobni, de minden olyan élelmiszert, ami érintkezhetett vele.
  • Ha nyálkás, ragacsos a textúrája, de egyébként jónak látszik, már akkor sem szabad megenni; ilyenkor sajnos ki kell dobni a sonkát.

Rengeteg új ételt készíthetsz belőle

A főtt sonkát igencsak kreatívan fel lehet használni a konyhában, nem muszáj főtt tojással és zöldhagymával fogyasztani. A maradékból készíthetsz sonkás muffint, a tojásrántottát is feldobhatod vele, de készíthetsz sonkakrémet is. Tésztás ételekhez is kiváló alapanyag lehet, de akár rakott ételek készítéséhez is felhasználhatod.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek