tóth gabi
Ha eddig azt hitted, csupáncsak vicc, hogy mindent be lehet panírozni, akkor tévedtél! Egy internetes csoportban olyan rántott ételeket osztottak meg magyar háziasszonyok, hogy az ember csak kapkodja a fejét. Mutatjuk a legmeredekebb ötleteket, amik valamiért mégis működnek.
Mint mindennek, így a panírozásnak is megvan a maga története: ezt a konyhai eljárást már az ókori Bizáncban is alkalmazták, de Európában csak a 19. században terjedt el. Hazánkba Bécsből érkezett meg, azóta állandó vendég a vasárnapi ebédlőasztalon a rántott hús, de itt kár lenne megállni, hiszen a rántott zöldségek – cukkini, csillagtök – és a gomba is isteni. A lisztben, tojásban és zsemlemorzsában forgatott, majd hirtelen kisütött ételek roppant népszerűek, annak ellenére is, hogy egyre több ellenzője is akad az eljárásnak, hiszen ezek az ételek általában rengeteg kalóriát tartalmaznak, így hizlalhatnak is. Ám ha nem minden egyes nap fogyasztja őket valaki, hanem például hetente egyszer, akkor valószínűleg – megfelelő mennyiségű, rendszeres testmozgás mellett – nem áll fenn ez a veszély. A panírt a végtelenségig lehet variálni, például fűszerezni, de van, aki szereti a változatosságot a panírozott ételek terén. Egy Facebook-csoportban háziasszonyok mutatták meg, mi mindent szoktak bepanírozni. Bár elsőre némelyik ötlet furcsának tűnhet, rendre ki is derült, hogy ezek a szokatlan ételek működnek, finomak, és sokkal többen készítik el őket, mint hinnéd. Ezekből hoztunk válogatást.
Kovászos uborka
Ez a klasszikus savanyúság pikáns és különleges ropogtatnivaló lehet, ha kap némi bundát, és forró olajban kisütöd. Negyedekre kell vágni az uborkákat, a panírozáshoz a lisztből és a tojásokból palacsintatészta állagú keveréket kell készíteni, és ebben megmártani őket – majd jöhet a morzsa és a sütés. Paprikakrémes mártogatóssal az igazi.
Töltött káposzta
Az biztos, hogy akármilyen is az íze, nagyon laktató étel lehet; és meglepően sokan szokták elkészíteni! Leginkább akkor jön kapóra, ha rengeteg a maradék töltött káposzta, amit nem szeretnél lefagyasztani. Az elkészítése egyszerű: fogd a töltelékeket, csepegtesd le őket alaposan, majd forgasd meg lisztben, felvert tojásban, zsemlemorzsában, és közepes lángon, bő olajban süsd ki őket.
Sült oldalas
Leginkább a grillpartikról megmaradt barbecue oldalasok számára igazi mentsvár, ha kapnak egy kis bundát. Aki kóstolta már, azt mondja, isteni, ahogy a pikáns, fokhagymás sült íz és a ropogós bunda találkozik.
Tejbegríz
Kiadós, laktató édesség, plusz a maradék tejbegríztől is megszabadulhatsz vele. Vizes késsel fel kell darabolni a kész tejbegrízt, majd a szokásos módon bepanírozni, és lassú tűzön kisütni. Porcukorral szórva, vagy pudinggal leöntve tálaljuk.
Pacal
Van, aki már a gondolatától is rosszul van, de azért jócskán akadnak, akik időről időre elkészítik. 8-10 centis négyzetekre kell vágni a megtisztított pacalt, majd babérleveles-hagymás vízben két órát főzni. Csepegtetés után dupla panírt kell kapjon, majd ki kell sütni, mint a rántott húst. Rizzsel, tartármártással az igazi.
Zeller
Nem csak cukkinit és patisszont lehet rántani! A zeller markáns íze nagyon is passzol a ropogós bundához. A zellert fel kell darabolni 2-3 centis darabokra, sós vízben 3 percig főzni, majd leszűrni, és ha kihűlt, már lehet is panírozni. Mártogatóssal tálalva isteni nassolni való.
Mackósajt
A kockasajt évtizedek óta tartja a helyét az üzletek polcain és a háztartásokban; de arra biztos nem gondoltál, hogy ki is lehet rántani! Az egész csomag sajtot be kell tenni egy órára a fagyasztóba a művelet előtt, majd dupla panírozás után mehet is a forró olajba. Bár az ötlet bizarr, a végeredmény egy gyors, finom rántott sajt.