kulcsár edina
Valóságos ízorgia lesz a végeredmény, ha római tálban sütöd a húst, ráadásul a köret is bőven elfér mellette, és nem kell folyamatosan a konyhában lenned, míg elkészül az ebéd. De hogyan lesz tökéletes a római tálban készült étel? Mutatjuk, hogy kell használni ezt a bámulatos cserépedényt!
Évezredes múltja van az agyagedényben sütésnek-főzésnek, és nem véletlen: használatakor együtt készülhet a hús és a köret, magasabb a benne sült zöldségek vitamintartalma és sokkal intenzívebbek az ízek. Másik nagy előnye, hogy bár maga az étel hosszú ideig sül, csökkentheted vele a konyhában töltött időt, hiszen elég csak előkészíteni a hozzávalókat, a többit a sütő és a tál végzi el. Nem csoda, hogy a római tál a modern háztartásokban is kedvelt darab. Ráadásul a római tálban készült ételek elkészítéséhez kevesebb zsiradékra van szükség, így fogyókúra alatt is bátran használhatod. Nem csak húsok sütésére alkalmas, készülhet benne rizs, zöldség, lekvár, kenyér és hal is. Utóbbira célszerű egy külön, halas római tálat használni, mert a cserépedény magába szívja az aromákat, ízeket, és a hal zamata sokáig megmarad benne. Bár látszólag egyszerű a római tál használata, van néhány alapszabály, amit fontos betartani, ha azt szeretnéd, hogy sokáig kiszolgáljon a konyhában ez a páratlan edény.
Bár látszólag nagyon hasonló a kettő, valójában lényeges különbség, hogy a Pataki tál alja mázas – de lényegében ugyanúgy kell őket használni, hiszen a Pataki tál a rómainak egy magyar fazekas által készített változata.
Fontos tudni, hogy az agyagedény kényes a hőmérséklet-változásokra, így ezt figyelembe kell venni, ha római tálban sütsz. Mielőtt használod, öntsd fel az alját és a tetejét is színültig hideg vízzel, és hagyd benne harminc percig; így jól megszívja magát nedvességgel az edény, és ennek köszönhetően kíméletesen párolódik majd az étel a sütőben. Ha telepakoltad a hozzávalókkal a tálat, mindig hideg sütőbe tedd, és fokozatosan melegíts be alá. Olyan ételt soha ne süss benne, aminek 200 Celsius foknál magasabb a sütési hőmérséklete, mert azt már nem bírja! Ha elkészült az étel, a tálat soha ne tedd a hideg asztalra, konyhapultra, mindig tegyél alá textíliát, hogy ne pattanjon szét a hőmérséklet-változástól.
Az agyag pórusaiban minden megmarad, ami a tálba került, és később az ízek átkerülnek a következő ételbe is; ezért nem szabad a római tálat mosogatószerrel elmosni, a vegyszer ugyanis a mélyebb rétegeket is átjárja, és ekkor már nagyon nehéz megszabadulni tőle. Helyette használj inkább ecetes vizet: áztasd benne a tálat, majd kefével vagy dörzsölős szivaccsal alaposan súrold át a tálat. Ha még alaposabb szeretnél lenni, töltsd meg a tál mindkét felét vízzel, és a sütőbe téve forrald át.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Míg a római tál ázik, készítsd elő az egész csülköt: borotváld le éles késsel az esetlegesen fennmaradt szőrszálakat a bőréről, irdald be, majd sózd, borsozd, és kend be alaposan a zúzott fokhagymával. Egész fokhagymagerezdeket is nyomkodhatsz a húsba.
Pucold meg a krumplit, vágd negyedekre, és helyezd el a római tál alján. Mehet mellé a hagyma is, majd tedd rá a csülköt. Önts az egész alá 1 dl vizet, majd tedd a tálra a tetejét, és mehet is a sütőbe.
Fokozatosan melegítsd fel a sütőt a tállal együtt 180 Celsius fokra, majd egy-másfél órán át süsd a csülköt. Ezután vedd le a tál tetejét, és a húst a bőrével felfelé süsd pirosra.