tóth gabi
Télen minden hobbikertész a tervezéssel tölti az idejét, hiszen alig akad tennivaló odakint. Nem csoda, hogy mindenki felkapta a fejét, amikor a háziasszony megmutatta, mit szüretelt most a kiskertjében.
Alszanak ilyenkor a konyhakertek, már mindenki a következő szezont tervezi, de Boros Vali, a szabolcsi csodaháziasszony még most is szüretelt, A frissen szedett kelbimbó januárban ritka vendég a konyhaasztalokon, de Vali gyorsan leszögezte: ő ilyenkor szokott szüretelni.
Bizony, bár kevesen tudják, hogy a kelbimbó januárban a legfinomabb, hiszen ilyenkor már szép nagyok a rügyek, és mostanra már tökéletesen beérett a termés. Amikor Valika megosztotta a bőséges termésről készült fényképet Facebookon, sokan kérdezték, mi a titka, hogy még most is termett ebből a finom és egészséges zöldségből a kertjében. A szabolcsi csodaháziasszony elárulta, hogy nincs különösebb titok: a kelbimbót ilyenkor kell szedni, és kész.
Nem kell különösebben bemutatni senkinek ezt az egészséges, különleges zöldséget, bár amilyen jót tesz a szervezetnek, annyira megosztó, hiszen egyedi ízét, illatát nem mindenki szereti. Bár tény, hogy ebben az is szerepet játszhat, hogy kevesen tudják jól elkészíteni, hiszen ahhoz, hogy ne legyen fanyar, kesernyés íze, nagyon precíznek kell lenni a konyhában. Megéri azonban kitanulni a fortélyait, hiszen a kelbimbó tele van C-vitaminnal, K-vitaminnal, rostokkal és nyomelemekkel. Az ízét az is befolyásolja, hogy mikor szüretelik: a legtöbben legkésőbb októberben már leszedik, pedig ez a zöldség akkor lesz igazán zamatos, ha elég ideig éri a hideg. Ezért érdemes türelmesnek lenni, és kivárni a szürettel a januárt.
A kelbimbó ugyanis kifejezetten a hideg időszakban érzi jól magát, a legtöbb fajta esetében a rügyek október végén kezdenek beérni, és egészen február közepéig szedhetjük a vitamindús bimbókat. A titok tehát a türelem: tavasszal, április végén lehet helybe vetni a kelbimbót, és termésre legkorábban októberben számíthatunk. Megéri azonban a várakozás, hiszen nincs is jobb érzés, mint télen friss, egészséges zöldséget szedni a saját kertünkből.