kulcsár edina
A novemberi hűvös napokon nem maradhat el a sült liba! Ám ez a hús még a gyakorlott háziasszonyoknak is feladhatja a leckét, könnyen száraz, rágós lehet a végeredmény. Mutatjuk, hogyan lesz tökéletes a libacomb.
A tökéletes sült libacomb kívül ropogós, belül pedig puha, mint a vaj, és omlós. Természetesen párolt káposztával és krumplival az igazi, és a sült liba akkor a legjobb, ha nincs agyonfűszerezve. Sült húst mindenki tud készíteni, ám a barna húsú szárnyasok – mint a liba, kacsa – elkészítése okozhat meglepetéseket. Sokszor kiszárad a hús, máskor rágós marad, és finom lakoma helyett bosszankodás a hosszadalmas sütés vége. Sokan emiatt nem is szívesen fognak bele ennek a fejedelmi ételnek az elkészítésébe, pedig kár lenne kihagyni; mutatjuk, mire kell figyelni, hogy tökéletes legyen a sült libacomb!
Az első a minőségi alapanyag
Sokszor nem is a szakács ront el valamit, ha nem lesz jó a végeredmény, hanem a hiba a húsban van, hiszen, ha túl idős volt a szárnyas, akkor hiába minden sütés, rágós és száraz marad a végeredmény. Ezért fontos, hogy libahúst is megbízható hentestől vásároljunk, hiszen a jó sült titka a minőségi anyag.
Türelem a titok nyitja
Sokan azt rontják el a libahús sütésénél, hogy ugyanannyi idő alatt készen akarnak vele lenni, mint a csirke esetében. A jó sült libacomb titka azonban a türelem: ezt a húst ugyanis legalább két órán át, lassú tűzön kell sütni, és csak a végén kell ropogósra pirítani.
Ne feledkezzünk meg a pihentetésről
A combokat érdemes előző este előkészíteni: alaposan tisztítsuk meg az esetleges tollaktól, majd dörzsöljük be sóval és ízlés szerint fűszerekkel (bors, majoránna). Figyeljünk, hogy ne fűszerezzük agyon a húst. Ha ezzel megvagyunk, egy éjszakát pihentessük a hűtőben a combokat; így sokkal gazdagabb lesz az ízük, mintha ezt a lépést kihagytuk volna.
Lefedve pároljuk, csak aztán süssük
A libacombok sütéséhez használjunk porcelán- vagy jénai tálat. Tegyünk bele fokhagymát és hagymát, erre pedig a húsokat. Kétujjnyi vizet öntsünk alá, majd fedjük le a tálat, és kezdődhet a sütés. 160-170 Celsius fokra állított sütőben, legalább két órán át pároljuk, majd szúrjuk meg hústűvel vagy késsel a combokat. Ha a hús vajpuha, süssük ropogósra: vegyük le a fedőt vagy alufóliát a tálról, és 220-230 fokos sütőben pirítsuk meg.
+1: Készítsünk hozzá párolt káposztát!
Hozzávalók:
Elkészítés: