kulcsár edina
Az eper legtöbbünk számára különleges gyümölcs. Alig van, aki ne szeretné különleges zamatát, fantasztikus illatát. A szezon viszont nagyon rövid – mit lehet tenni, hogy akkor is élvezhessük a finomságot, amikor épp nem terem?
Az eper érzékeny gyümölcs, a mosással azonnal elkezdi elveszíteni az ízét, illatát, színét – ezért hagy foltot a tányéron, ahová mosás után teszed. Épp ezért röviden, de alaposan mosd meg, hogy minél kevesebb íz és illat vesszen oda. Ha nagyobb mennyiségű eperhez jutsz, minél hamarabb kezdd meg a feldolgozást, mert gyorsan romlik!
Ha megmostad, vágd le az eperszemek szárát és tetejét egy éles késsel.
Teríts egy tepsibe papírtörlőt, szórd rá az eperszemeket, és egy másik papírtörlővel finoman szárítsd meg őket.
Tedd vissza az epret a vágódeszkára, és szeleteld fel a gyümölcsszemeket. Ha turmixnak teszed el a gyümölcsöt, akkor kisebbre, ha inkább sütihez, akkor nagyobb szeletekre vágd őket. De akár egyben vagy félbevágva is hagyhatod őket, ha még nem tudod, mekkora darabokra lesz szükséged.
Terítsd le egy rétegben a gyümölcsöt egy tálra vagy egy tányérra, tedd a tálat a mélyhűtőbe, és fagyaszd egy-négy órán keresztül. Amikor keményre fagytak, adagold zárható nylon zacskókba, és nyomkodd ki a zacskókból a levegőt, mielőtt lezárnád őket. A mélyhűtőben hat hómapig is elállnak, és ha kisebb csomagokat készítesz össze belőlük, akkor mindig csak annyit kell belőle felolvasztanod, amennyire épp szükséged van.
A lefagyasztott eper íze és illata tökéletes marad, de az állaga sosem lesz olyan roppanós, mint amilyen volt. Épp ezért arra kevésbé alkalmas, hogy csak úgy magában edd, mint a szezonban. Ám nagyon sok egyéb lehetőség van a felhasználására.
Teheted például koktélokba, bóléba, turmixokba, smoothie-ba – fel sem kell engedned hozzá. Készíthetsz belőle finom eperlevest, de a túrókrémnek, a sütinek, a fagyinak is remek alapanyaga, sőt, ha nyersen, kevés mézzel összeturmixolod, lekvár helyett is remek. Akkor is előveheted, amikor mások már a következő eperszezonra várnak.