kulcsár edina
Március közepétõl májusig virágzik az ibolya, melyrõl kevesen tudják, hogy nem csak a vázákban mutat jól, de nagyon finom és egészséges is. Lássuk, mi mindent lehet belõle készíteni!
A virágából és leveléből készült tea jó hatással van a hörgő, a torok és a mandulák megbetegedéseire, de nyugtatja az idegeket is. A friss összezúzott levél migrén és fejfájás csillapítására alkalmas, ha a homlokodra kötöd egy törölközővel. Készítenek belőle tinktúrát is, ami külsőleg bedörzsölve reumánál, bőrbetegségeknél hatásos. Fogyasztását azonban nem szabad túlzásba vinni, mert nagy mennyiségben hashajtó és hánytató hatású!
Sütemények, pudingok díszítésére és illatosítására használhatod. Különleges aromájú hűsítő italként sem utolsó, de alkalmas szirupok, virágzselék és pudingok készítésére is. Kandírozott virágszirmai önmagukban kiváló tavaszi édességek. Levelei salátaként, levesekben, túróhoz fogyaszthatók.
Szedését követően a virágokat és a leveleket érdemes külön tálcán, szétterítve szárítani, majd papírdobozban lezárva tárolni, hogy sokáig felhasználhatók legyenek. Másik lehetőségként jégkocka-tartóban a mélyhűtőben, esetleg zselébe keverve tartósíthatod őket.
A készítés legfontosabb szabálya, hogy ne főzd, csak forrázd le a növényt! Egy csésze teához 1 teáskanál szárított virág és levél elegendő. Ha 5 percig állni hagyod, világoszöld színű, ibolya illatú teát kapsz. Egyes tearajongók a jobb minőségű teákhoz kevernek a virágokból egy kicsit, ezzel is fokozva az íz és illatélményt.
A virágot minden oldalán vékonyan kend meg tojásfehérjével! Szórj rá kristálycukrot, a fölösleget rázd le róla. Rácsra helyezve hagyd a konyhában 2-3 órán át száradni.
Egy csésze ibolyavirágot többször öblíts át, majd melegítsd 3-4 csésze vízzel együtt! Nem kell forralnod, csak lassan főzd, amíg a virágok átadják színüket a folyadéknak, és teljesen kifakulnak. Először haragoszöld lesz a víz színe! Szűrd le, adj hozzá fél kiló cukrot és 2 citrom levét, amitől gyönyörű lilás színt kap. Főzd addig, amíg a cukor teljesen elolvad, majd töltsd forrón üvegekbe. Ha így azonnal fejtetőre állítod, sokáig eláll. Felbontás után tartsd hűtőben!
Főzz szirupot egy deciliter vízből, 5 dkg cukorból, egy citrom kifacsart levéből, egy csésze ibolyavirágból és a citrom lereszelt héjából! Enyhén verd fel a tejszínt, villával törd össze a túrót! Keverd őket össze, majd add hozzá a citromos joghurtot, mézet és a maradék ibolyavirágokat! Öntsd bele a szirupot, és ismét keverd el! A krémet öntsd fagylaltkelyhekbe és tedd be a hűtőbe! Tálalás előtt díszítsd citrom -szeletekkel és kandírozott ibolyavirággal!