Létrehozva: 2015.08.29.

Így aszalj paradicsomot! Ilyet sehol se kapsz!

Az utolsó nyári hétvégét mintha épp paradicsomaszalásra találták volna ki! Paradicsom van bõven, és 30 fok fölötti forróság lesz egész nap! Nosza, aszalásra föl! Egy fillérbe sem kerül, elég, ha tûz a nap!

Egyre népszerűbb itthon is az olaszok által igen kedvelt szárított paradicsom. Legfinomabb talán az olajban eltett, esetleg az olajos-fűszeres változat.

Önmagában előételként is kitűnő, de eheted pirítóssal, salátákhoz, spagettiszószokba téve pedig egyenesen zseniális! A szárított paradicsommal mindössze az a gond, hogy túl drága. Ezért jobb, ha elkészíted magadnak. Nem kell hozzá más, mint jó sok paradicsom, néhány tálca, tepsi vagy rekesz és egy kellemes, verőfényes nap!

Legjobb, ha húsos fajtát választasz, de akár miniparadicsom is jó.

Aszalásra azonban legalkalmasabb a tojásdad formájú Lucullus, vastag falú húsa megszáradva is masszív marad, nem vékonyodik el, jól bele lehet harapni.

Így aszalj paradicsomot aszalógép nélkül!

1. NAP

Korán reggel állj neki a feladatnak, hogy déltájt ki tudd használni a nap jótékony erejét – ez legalább ingyen van!

1. Vágd negyedekbe vagy ketté a megmosott paradicsomokat. Távolítsd el nedvdús magrészt – nem érdemes kanállal pepecselni, dolgozz nyugodtan kézzel.

2. A paradicsomdarabokat sorakoztasd a tepsire és sózd be.

3. A megpakolt tálcákat, tepsiket tedd tűző napra! Teraszra, lapos tettőre, ablakpárkányra, akár az autód motorháztetejére.

4. Ha reggel 9-10 körül kipakolsz, délután 5-6 óráig kint hagyod a napon a paradicsomokat. Meg fogsz lepődni, hogy már ennyi idő alatt is milyen sok nedvesség párolog el a paradicsomból.

5. Estére vidd be a tálcákat, mert az éjszakai hűvösben belepné a pára.

2. NAP

6. Másnap reggel paradicsomos tálcáidat tedd ki megint a napra. Ha szerencséd van, ismét nagyon jó lesz az idő és a napsütésben tovább aszalódhat a paradicsom. De nem biztos, hogy elegendő nedvesség távozik a két nap alatt belőle.

7. Ha úgy érzed, nem elég száraz az eredmény, az aszalást befejezheted a sütőben.  Állítsd 80 fokra a hőmérsékletet, de a tepsiket ne told be teljesen, így a sütő hátsó szektorában mozogni tud a levegő. Az ajtót is hagyd résnyire nyitva, hogy a pára folyamatosan távozni tudjon.   

FONTOS:

  • A kellőképp megaszalódott paradicsom nem papírszáraz, valamennyi nedvesség marad benne. A kész aszalványokat csak akkor kell besózni, ha ezt előzetesen nem tetted meg.
  • A friss paradicsom nedvességtartalma igen magas, mire összeszárad, súlyának kb. 9/10-ét elveszti. Számíts arra, hogy aszalt formában lényegesen kevesebbnek tűnik majd az eredeti mennyiség.
  • Az aszalt paradicsomot mindenképpen sötét, hűvös helyen tárold. Levegő és fény hatására folyamatosan veszít minőségéből. Legjobb papír vagy fadobozba pakolni, az egyes rétegeket sütőpapírral elválasztva.
  • Tedd olajba!

    Kizárhatod a levegővel való érintkezés lehetőségét, ha az aszalt paradicsomot olajban teszed el. A módszer azért is jó, mert a hónapok során a paradicsom magába szívja az olaj egy részét és rendkívül kedvező állaga lesz. Célszerű olívaolajat használni a felöntéshez, mint az olaszok, de sima napraforgóolajjal is majdnem olyan finom végeredményt kaphatsz. Az üvegeket tárold sötét helyen, akár hűtőben, hogy a paradicsom élénkpiros színe ne barnuljon meg.

    Fűszerezd!

    Ha már egyszer nyakon öntöd olajjal a paradicsomot, tehetsz a rétegek közé fűszernövényeket is. Rozmaring, kakukkfű, bazsalikom tökéletes választás. Jó ötlet a fokhagyma is. Vágj néhány gerezdet vékony szeletekre és pirítsd le olajon, az üvegbe csak a száraz fokhagymachips kerüljön!

    Fontos!

    A fűszernövényeket előzetesen szárítsd ki! A friss levelek - nedvességtartalmuk miatt - az olaj alatt megfeketednek, és romlási folyamatokat indítanak el.

     

     

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek