tóth gabi
A visszér rendkívül gyakori, hazánk lakosságának csaknem 60 százalékát érinti. Vajon milyen gyógynövényekkel enyhíthetjük a tüneteit?
Ha feltűnnek a lábon a kanyargós, kitágult vénák, mindenképp orvoshoz kell fordulni, ezt semmilyen otthoni kezeléssel nem spórolhatjuk meg. Ha azonban az orvos utasítását betartjuk, néhány gyógynövénykészítménnyel segíthetjük a visszér tüneteinek enyhülését.
A visszér a lábon a leggyakoribb, hiszen a gravitáció miatt az itt elhelyezkedő vénáknak van a legnehezebb dolguk a vér szív felé pumpálásával. Éppen ezért ezek azok a vénák, amelyek a leghamarabb tágulnak ki és válnak kanyarulatossá, a bőr alatt is láthatóvá. A visszér azonban nem esztétikai probléma: nem az a baj vele, hogy feltűnő, hanem az, hogy akár súlyos betegségek, például mélyvénás trombózis előszobája is lehet. Ha a vénában vérrög képződik, az akár életveszélyes állapotot is előidőzhet.
Épp ezért a visszeres vénák kezelésének legfontosabb szempontjai a vénák falának rugalmasabbá tétele, a véráramlás könnyítése, és a vérrögök képződésének megakadályozása. Ha ezekről gondoskodunk, a kellemetlen tünetek, például a lábdagadás is könnyebben szűnnek meg. De vajon mely gyógynövények segíthetnek ebben?
Vannak gyógynövények, amelyeket, épp vérhígító tulajdonságuknál fogva csak külsőleg, krém formájában érdemes alkalmazni, belsőleg fogyasztva veszélyessé is válhatnának. A visszeresség elleni krémek leggyakoribb alapanyaga, a vadgesztenye például ilyen növény. Véralvadásgátló hatású kumarin-tartalma mellett a vénák falát is erősíti, így krémként nagyszerűen beválik, de belsőleg tilos alkalmazni. Az aloe vera a visszér melletti bőr kiszáradását és a gyulladásokat mérsékli. Az árnika is erős gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény. A belőle készült krémet a lábunkba masszírozva csökken a visszér okozta fájdalom és a duzzanat. Ez a gyógynövény a vérkeringést is serkenti. A körömvirág, és a belőle készült krém hámosító, gyulladáscsökkentő hatása miatt van jó hatással a visszér tüneteire.
Emellett vannak olyan gyógynövények is, amelyek belsőleg segítik a visszér tüneteinek enyhítését. A csipkebogyó például szabályozza az erek áteresztő képességét, erősíti az érfalakat. Teáját nem forró vízben kell elkészíteni. Ahhoz, hogy érintetlen maradjon a C-vitamin tartalma, hideg vízben kell kiáztatni. Napi egy csészével bátran elfogyaszthatunk belőle. Az erdei málnalevél és az erdei szederlevél teája is enyhíti a visszértágulat okozta kellemetlenségeket.
A visszér tüneteit nem csak a gyógynövények segítenek megelőzni. Legalább ilyen fontosak az életmódunkban bevezetett változások is. Érdemes kerülni a dohányzást és az alkoholfogyasztást, és bevezetni a rendszeres mozgást. A túl szoros ruhák és a magas sarkú cipő viselése, valamint a hosszú ideig tartó ülés vagy állás is fokozhatják a visszérre való hajlamot, így ezeket, amennyire csak lehet ki kell iktatni az életünkből. Jó viszont, ha odafigyelünk a testsúlyunkra, sok rostot, valamint antioxidánsokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztunk.