tóth gabi
Kevesen tudják, hogy nálunk is megterem ez az egzotikus gyümölcs, azt pedig még kevesebben, hogy micsoda isteni lekvár készül belőle! Mutatjuk a receptet, és azt is, melyik sajttal a legjobb.
Szerte az országban szinte mindenütt található már fügebokor a kiskertekben, és egyre többen próbálják meg szaporítani ezt a különleges növényt. Hiszen nyár közepétől a fagyokig bőségesen ontja a termést – melyből ilyenkor készül a legfinomabb lekvár. Nem csupán süteményekhez, de sajtokhoz is isteni, igazi különlegesség.
A fügelekvár enyhén fanyar, ugyanakkor édes. Kicsit az aszalt fügére emlékeztet az íze; így leginkább lágy sajtok mellé érdemes kínálni. Eszméletlen jó párosítást nyújt a camembert sajttal és a brie-vel is, de a friss kecskesajt mellé is kiváló. De nem csupán emiatt érdemes fügelekvárt készítened, ha van fügebokrod, hanem azért is, mert téli süteményekbe is kiváló. Sőt, különleges íze miatt akár karácsonyi ajándékba is adhatod. Mutatjuk a receptet!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Fügelekvárra több variáció is létezik; ízesítheted vaníliás cukorral, gyömbérrel, vagy fahéjjal és szegfűszeggel is. Párosíthatod is más gyümölcsökkel, ha kevés a fügéd: tehetsz hozzá almát, szilvát vagy őszibarackot is. A natúr változat a legjobb a sajtok kísérőjének; ha van fügebokrod, bátran kísérletezz ezzel az egészséges és sokoldalú gyümölccsel!
Bátran ültessük!
A fügenövény a meleg, napsütötte helyeket kedveli, meghálálja a trágyázást és a rendszeres gyomtalanítást. Kártevője, betegsége alig van, és akkor is újra kihajt, ha tövig lefagyott. Ennek ellenére a fagykár ellen védeni kell a bokrokat, hiszen egy durva lefagyás után három évig nincs új termés. Akiknek van a kertjükben, sokszor ősszel szembesülnek vele, hogy néha túlságosan is bő a termés; ilyenkor készül a fügelikőr, a kandírozott- és aszalt füge. De a a háziasszonyok körében mégiscsak a fügelekvár legnépszerűbb.