Létrehozva: 2022.05.15.

Így ültesd a paprikapalántát, ezt a 3 hibát kerüld el

Akár magad nevelted, akár a piacon veszed, most már itt az ideje, hogy kikerüljön a paprikapalánta a kertbe. Nem mindegy azonban, hogyan ülteted el...

A kertészkedés egyik legszebb feladata, amikor végre kiültetheted az egészséges, életerős palántákat a kertbe. Sokan megvárják a fagyosszenteket, de idén az előrejelzések szerint nem fenyegeti fagyveszély a növénykéket, így bátran neki lehet fogni a munkának. A paprikapalánta ültetése elsőre könnyű feladatnak tűnik, de van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, hiszen ez a növény nagyon kényes, és ha nem vagy elég körültekintő, kevesebb termésre számíthatsz. Mutatjuk, mi az a három végzetes hiba, amit semmiképpen ne kövess el!

Fotó: Pixabay.com

1. Nem edzed meg eléggé a palántákat

Fotó: Pixabay.com

Létfontosságú ültetés előtt, hogy a fiatal növények hozzászokjanak a kinti körülményekhez, mégis sokan kihagyják ezt a lépést. Pedig ahhoz, hogy később is szépek, egészségesek legyenek a növényeid, és bőséges legyen a termés, elengedhetetlen a palánták edzése. Ugyanis ha minden átmenet nélkül ülteted ki őket, a stresszhatás miatt lelassul a fejlődésük, és nehezen indulnak meg újra. Lehetőleg egy héttel kiültetés előtt már kezdd el hozzászoktatni őket a kinti klímához. Eleinte csak pár órára tedd ki a palántákat, olyan helyre, ahol nem éri a leveleket tűző napsütés, majd fokozatosan növeld a kint töltött időt. Éjszakára ekkor még vidd vissza a palántákat a fólia alá vagy a házba. Ha piacon vásárolod a palántákat, mindig kérdezz rá, hogy kiültethetők-e már, szoktatva vannak-e a kinti körülményekhez.
 

2. Elmarad a trágyázás

Fotó: Pixabay.com

A paprika palánta meghálálja, ha tápanyagdús földbe ülteted őket, hiszen ennek a zöldségnek a fejlődése során végig magas a tápanyagigénye. Ha ősszel, vagy tavasszal nem kapott friss trágyát a föld, akkor a palánta kiültetése előtt legalább egy kis friss komposztot tegyél az ültetőgödör aljára, de a szerves trágya a legjobb. Fontos, hogy friss trágyával közvetlenül ne érintkezzenek a növényke gyökerei, ezért, miután megtrágyáztad az ültetőgödör alját, szórj a trágyára legalább kétujjnyi földet. 

 

3. Túl mélyre vagy túl sekélyre ülteted

Fotó: Pixabay.com

Míg a paradicsomnál mindegy, hogy milyen mélyre kerül a palánta, sőt, szebben fejlődik, ha a szára egy része is a föld alá kerül, addig a paprika nagyon kényes arra, hogy pontosan ugyanolyan magasságban kerüljön a földbe, ahogyan a cserépben volt. Ha kilóg a földlabda teteje, akkor nem tud jól begyökeresedni a növény, ha pedig túl mélyre kerül, vagy felpúpozod a földet a szár körül, akkor nem jut elég nedvességhez. Ha nincs jó szemmértéked, és nem tudod belőni, hova fog esni a cserépből kivett földkocka széle, akkor a kiásott ültetőgödörre fektess egy vastagabb botot – ez megmutatja, hol kell lennie a paprika tövének.


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek