tóth gabi
Bár még fagyos január van, a legtöbb kertész már tűkön ül, hogy ültethessen végre. Jó hírünk van, lehet januárban palántázni: mutatunk olyan növényeket, melyek pont tavaszra nőnek akkorára, hogy mehetnek ki a kertedbe!
Az egyik legdepressziósabb hónap a január, hiszen vége az ünnepeknek, kertészkedni még nem lehet, fagyos a föld, az ember alig várja a február közepét, amikor már kis cserepekbe kerülhetnek a magok, és kezdődhet a palántanevelés. Szerencsére lehet januárban palántázni, vannak ugyanis olyan növények, melyek lassan nőnek, sok-sok hét kell, mire kiültethetők lesznek, így ha van meleg helyed, egy jó széles ablakpárkányod, akkor ezeknek a magjait máris elvetheted.
Gyönyörű virágai vannak, hatalmas bokorrá fejlődik, szépek a levelei, finom az illata, és annyira egészséges, hogy a ókorban úgy tartották, akinek zsálya van a kertjében, örökké fog élni. Az orvosi zsálya nevelése egyszerű, a fűszeres kertbe szinte kötelező egy-két tő, de dísznövényként is megállja a helyét. Melegigényes növény, így palántaként tanácsos a meleg szobában, de az ablak közelében tartani, hogy elegendő fényt kapjon. A magokat szórva vesd, nedves földbe, betakarni nem kell. 10-14 nap alatt indul meg a csírázás, ha kibújtak a sziklevelek, tedd a cserepeket az ablakba. 6-8 hét múlva ültethető ki, vagyis március közepén, ha az időjárás is engedi, de ha tartasz a fagyoktól, nyugodtan várd meg a májust; a zsálya cserépben is nevelhető, akár szobanövényként is tarthatod, míg ki nem ülteted.
Ezt a pompás virágot általában gumóról szokás szaporítani, de ha ezt elmulasztottad ősszel, ha palántát nevelsz, lehet még idén virágzó dáliád a kertben. Akárcsak a zsálya, ez is a meleget kedveli, így csakis a lakásban tudod nevelni a palántát, verandán, fűtetlen üvegházban nem fog megmaradni. 1-2 szem magot vess el egy-egy palántázócserépbe, vagy a palántázótálca egy-egy rekeszébe. A csírázás alatt legyen 20 fokos melegben a cserép, de később is jó, ha melegen tartod a kis dáliákat.
A padlizsán olyan sokáig csírázik, hogy sokszor azt hiszi az ember, nem is élnek a magok a cserépben, hetekig nem történik semmi. Érdemes korán elkezdeni emiatt a palántázását, hiszen ha későn fogsz bele, májusban még csenevész lesz a növény, és nem fog elegendő termést hozni a nyáron. Ezért a padlizsánt ajánlott januárban palántázni: egy-egy palántázó edénybe vess el 1-2 magot fél-egy centi mélyen, és tedd minél melegebb helyre a lakásban, legyen neki legalább 21-27 fok a csírázás alatt.
Ez a fűszernövény frissen a legfinomabb, minden fűszerkertben kell, hogy legyen néhány tő; arról nem is beszélve, hogy a paradicsom egyik legjobb társnövénye a kertben, hiszen erős aromájával távol tartja a kártevőket. A bazsalikom lassan fejlődik, érdemes már januárban elvetni a magjait. Az apró magokat tálcába, szórva vesd, és csak 1-2 milliméter finom homokot szórj rájuk. Ha már elég nagyok, akkor ültesd át őket poharakba. Két-három hétig csírázik, ez idő alatt 15-25 fokra van szükségük a magoknak; ha elkezdenek nőni, akár a konyhaablakban is kivárhatják a májust, amikor már kiültetheted a kertbe, addig pedig bátran csipegess belőle a főzéshez.