tóth gabi
Itt a tavaszi virágok és a zöldségpalánták ideje; ám ahhoz, hogy szépen fejlődjenek, nem mindegy, hogy milyen virágföldet választasz.
Muskátli, hortenzia, leander… ilyenkor tavasszal már rengetegféle virágot ültethetsz kaspókba, mutatós balkonládákba, hogy egész nyáron pompás virágokkal örvendeztessenek meg. Minden hobbikertész tudja, hogy amint hazaviszed a palántákat, célszerű minél hamarabb átültetni őket, hiszen a legtöbb növényke gyorsan kinövi a bolti ültetőcserepet, és minél előbb kerül a végleges helyére kerül, annál szebben fog fejlődni. Nem mindegy azonban, hogy milyen virágföld kerül a balkonládába, hiszen a növények nem ugyanazt igénylik; és bár életben maradnak a nekik nem ideális virágföldben is, sokkal gyengébben fognak fejlődni, és kevesebb virágot hoznak. Általánosságban elmondható, hogy a jó virágföld laza szerkezetű, így biztosítja a gyökerek jó szellőzését; emellett jó a víztároló képessége, és bőségesen ellátja tápanyaggal a virágot. Mutatjuk, mi alapján érdemes választani!
A legtöbb virág szereti az általános virágföldet
Ezzel a földdel találkozhatsz a leggyakrabban a bevásárlóközpontokban, kertészetekben: szobanövényeknek és a legtöbb kültéri növénynek is megfelelő a tápanyagtartalma és a szerkezete. Komposztált tőzeget, perlitet és esetenként komposztot vagy marhatrágyát is tartalmaz. Ph-ja alapján semleges kémhatású, és kiválóan fejlődik benne az árvácska, a jukka, az aloe vera, a dracéna.
Tápanyagban gazdag föld kell a muskátlinak
Bár sokan úgy gondolják, ennek a kedves tavaszi virágnak elég az általános virágföld, ez tévhit: a muskátli ugyanis rengeteg tápanyagot igényel. Érdemes számára már az átültetéskor muskátliföldet vásárolni, ami tápanyagban gazdag; így egész nyáron bőségesen fog virágozni a növény. Ráadásul a föld összetétele miatt kevesebb öntözésre is lesz szükség. PH-ja közömbös, a muskátlin kívül szereti a szobaliliom, leander, a pálmák és az anyósnyelv is.
Lazább szerkezetű földet igényelnek a zöldségpalánták
Ha még nem kezdtél neki a palántázásnak, akkor érdemes palántaföldet venni, és abba vetni a magokat, hiszen ez a föld lazább szerkezetű, mint az általános virágföld, és pont olyan tápanyagokat tartalmaz, amikre a fejlődő zöldségeknek szükségük lesz. Mivel rostosabb is, mint a virágföldek, a palánták gyökerei bojtosabbá tudnak fejlődni, így a kiültetés után hamarabb magukhoz térnek, és szebben fejlődnek majd.
Bizonyos növényeknek csak a savanyú föld megfelelő
Akárcsak az levendula, az áfonya is igencsak divatos növény; ám, míg előbbi szinte bárhol megterem, az áfonya a legtöbb kertben csak sínylődik. Ennek az az oka, hogy savanyú talajt igényel, így a legtöbb kertben dézsában lehet csak termeszteni – ehhez pedig savanyú virágföldre lesz szükség. De nem csupán az áfonya igényli a savanyú PH-jú földet: a rododendron, a begónia, a ciklámen, a hortenziák és a hanga rózsa is szebben fejlődik ebben a közegben.