tóth gabi
A magyar gazdáknak ugyan sok nehézséggel kell szembenézniük, de számíthatnak a kormány támogatására. A MAGOSZ és a NAK vezetői arról beszéltek, hogy a 2025-ös évben is összefogásra van szükség. Brüsszel el akarja venni a területalapú támogatást, ami ellen petícióval tiltakoznak.
Magyarország Kormánya 2025-ben is kiáll a magyar gazdák érdekei mellett. Erről részletesen a január 6-ai évindító sajtótájékoztatón beszélt Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója, Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke, Nagy István agrárminiszter és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke.
A magyar gazdák és a magyar kormány között már sokéves együttműködés zajlik
– emlékeztetett Nyitrai Zsolt és hangsúlyozta, hogy a magyar gazdák az idei évben is számíthatnak a magyar kormány segítségére, akárcsak a tavalyi, valamint a korábbi évek során.
Az utóbbi időszakban ráadásul több olyan nehézséggel is szembe kellett nézni, amiknek a legyőzéséhez összefogásra és kitartásra van szükség. A nemrég lezárult nemzeti konzultáció eredményei is azt bizonyítják, hogy az emberek számítanak a magyar kormány segítségére és a kérdőív kitöltésével felhatalmazást adtak, hogy a rájuk leselkedő veszélyek ellen védelmet nyújtson, legyen szó a migrációról, a genderkérdésről vagy a háborúról.
A Szövetségben a magyar gazdákkal 2025-ös naptár bemutatása során a miniszerelnök főtanácsadója azt mondta:
Kívánom, hogy a magyar gazdák törekvéseit az idei évben is siker koronázza!
A magyar kormány szándéka, hogy a kisebb, mondhatni, kezdő gazdálkodókat is támogassa. Az Európai Bizottság azonban nem így tervez – jegyezte meg Papp Zsolt, majd kiemelte:
A Bizottság a mostani támogatási rendszert lecserélné egy olyanra, melynek alapja a bizonytalanság, és ami nem lenne jó a magyar gazdáknak.
Nagy István agrárminiszter úgy fogalmazott: kihívásokkal teli évet zárt a magyar agrárium, a gazdáknak nehezített pályán kellett dolgozniuk, de soha egyetlen pillanatig sem volt veszélyben a „mindennapi kenyerünk”. Hangsúlyozta: a gazdák kitartásról, szorgalomról és egységről tettek tanúbizonyságot, a magyar kormány pedig jelentős erőfeszítéseket tett a termelők fizetőképességének megőrzése érdekében.
A miniszter a legfontosabb eredmények között említette, hogy „hazánk vezetésével sikerült megvédeni a gazdák támogatását”. A veszély ugyanakkor nem múlt el - figyelmeztetett, hozzátéve: „Brüsszel és hű kiszolgálója, Magyar Péter továbbra is azon van, hogy elvegye a gazdák területalapú támogatását, és azt Ukrajnának adják”.
Ebben a helyzetben különösen fontos az az agrárpetíció, amit a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara indított
- mutatott rá Nagy István.
A magyar gazdák pedig a 2025-ös évben is legalább olyan mértékű támogatásra számíthatnak, mint amekkorára a 2024-es évben. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke szerint várhatóan az idei év sem lesz könnyebb a gazdák számára, mint a tavalyi volt. Az időjárás, a háborús konfliktus, a szomszédos országok nehézségei mind terhelik a magyar gazdákat, így egyáltalán nincs könnyű dolguk. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a NAK és a MAGOSZ szoros együttműködésben támogassa a magyar gazdákat.
Nemcsak segíteni szeretnénk a magyar gazdák helyzetén, hanem a hátrányos brüsszeli döntésekre is már jó előre fel szeretnénk készülni
- fogalmazott a MAGOSZ elnöke a hétfői sajtótájékoztatón Budapesten.