tóth gabi
Van mire büszkének lennünk az elmúlt hétvégét követően. Ugyanis a 82. Golden Globe-gála egyik legnagyobb nyertese az A brutalista, mely számtalan módon kötődik hazánkhoz. Ezeket fogjuk most cikkünkben górcső alá venni.
Egész Hollywood megmozdult helyi idő szerint vasárnap este, ugyanis Beverly Hills-ben megrendezték az Oscar előszobájaként is emlegetett Golden Globe-gálát, immáron a 82. alkalommal. Az eseményen a számtalan szemet gyönyörködtető ruhaköltemény, illetve Vin Diesel és Dwayne Johnson balhéja mellett azért némi figyelmet kaptak a díjazottak is, melyek között A brutalista is szerepelt. Brady Corbet drámáját hét kategóriában jelölték díjra az estén, ebből hármat el is hódított, köztük a legjobb drámai férfi főszereplőnek járót is. Nekünk, magyaroknak igen különleges ez az alkotás, cikkünkben pedig eláruljuk, mik azok az indokok, ami miatt büszkék lehetünk A brutalista sikerére.
Tóth László egy Magyarországról menekülni kénytelen építész, aki a háborút követően a tengeren túlon próbálja megcsinálni a szerencséjét, és megvalósítani az „amerikai álmot”, valamint megőrizni és egyben tartani az idő által megviselt házasságát Erzsébet nevű feleségével. Azt viszont fontos leszögezni, a filmben látható Tóth László, építész nem létezett. A karakter egy kitaláció, aki az emigrálni kényszerült tervezőknek és művészeknek állít emléket. Olyanoknak, mint Moholy-Nagy László, Breuer Marcell vagy Goldfinger Ernő.
Jobb színészt talán nem is találhattak volna Tóth László szerepére. A főszereplőt alakító Adrien Brody ugyanis maga is magyar gyökerekkel rendelkezik, nagyszülei az édesanyjával, Plachy Szilviával karöltve az ’56-os forradalom leverése után bő egy hónappal emigráltak az Államokba.
Bár a történet jelentős része a Pennsylvania állambeli Philadelphia városában játszódik, a forgatás Budapesten kezdődött, zajlott le zömében, majd a toszkánai Carrarában fejeződött be.
A moziban ülve A brutalista stáblista alatt is érdemes lesz bennmaradni, hiszen még egy percnyi büszkeséget okozhat a nézők számára a hazai mozikban azt a rengeteg magyar nevet olvasni. Gyakorlatilag nem találunk olyan gyártási területet, melyben nem vettek volna részt magyarok. A castingból, a kaszkadőri feladatokból, a jelmeztervezésből, a díszletépítésből, az operatőri munkából, de még a produceri feladatkörökből is kivették a részüket a magyarok, Jancsó Miklós fia, Jancsó Dávid, vágó vezérletével.
Amellett, hogy a kamera mögött számtalan honfitársunk dolgozott a film sikerén, a vásznon is belefuthatunk majd ismerős arcokba, hiszen a projekt részét képzi többek között Hermányi Mariann (Ma este gyilkolunk, Mesterjátszma), Szőke Abigél (Akik maradtak, Nyugati nyaralás) és Vilmányi Benett (Larry) is.
A brutalista Magyarországon egyelőre még nem került bemutatásra, a hazai mozikban majd 2025. január 23-án fog debütálni.