tóth gabi
Nem mindennapi, amit egy Tamásiban élõ férfi tesz a fecskék fennmaradásáért. Mátics Ferenc 300 mesterséges fészket tett a saját háza eresze alá, otthont biztosítva ezzel rengeteg madárnak. A környékbeliek a csodájára járnak és sokan követik példáját.
„A feleségemmel szeretjük a madarakat. Németországban láttuk a példát a mesterséges fecskefészkekre és gondoltam, én is meg tudom ezt csinálni "- kezdi a fecsketelep történetét Mátics Ferenc."
„1-2 fészek már volt a házon, minden évben tettem hozzá néhányat, amibe be is telepedtek a madarak, most úgy háromszáznál tartok. Már készítem a jövő évieket, még több is lesz!" -tette hozzá.
Tudomása szerint ilyen telepített fecskekolónia sehol máshol nincs, háza egyedülálló az országban.
„Mások is próbálkoznak a példámon felbuzdulva, segítek is nekik, 30-40 fészek is van egy helyen, de ennyi, mint nálam, sehol sincs" – büszkélkedik „a fecskék atyja”.
„ Nálunk négyszáz fészeknél merül ki a ház kapacitása, több nem fér, az két év múlva meg is lesz. "
A megfelelő fészek elkészítése nem is olyan egyszerű. Nem mindegyik fészek tetszik a fecskéknek.
„Előfordult, hogy biztos voltam benne, ez egy jól sikerült fészek, mégsem telepedtek bele" – meséli Ferenc.
„ Hosszú évek tapasztalatai alapján kidolgoztam egy olyan fészektípust, amit garantáltan elfogadnak. A gipsz, ha fehér, nem jó, be kell tapacsolni tejföl sűrűségű sáros vízzel, hogy olyan legyen, mintha ő rakta volna. Amikor már beköltözött, megszokta a madár, akkor már nem bánja, ha kifehéredik. Én fele fűrészporból, fele gipszből csinálom. Könnyen kiszárad és meleg tapintású, ugyanakkor könnyen felragasztható. Másoknak is segítek fészket csinálni, mindig öröm, amikor visszajeleznek: betelepedett a madár."
Körülbelül egymillió molnárfecskével kevesebb fészkel Magyarországon, mint régen, a védelmére tett intézkedéseknek köszönhetően az utóbbi időben ismét gyarapodott a számuk. Részben a vegyszerszórás, részben élőhelyük hiánya miatt szorultak vissza, az olyan kezdeményezés, mint Mátics Ferencé, rengeteget számít.
„ Ha minden faluban vagy településen felvállalná valaki azt, hogy feláldozza a házát és az ereszre fészkeket telepít, akkor vissza lehetne szaporítani az állományt" – vélekedik a fecskék megmentője.
S hogy ez miért áldozat?
„Koszolnak, ezt be kell vallani. Én nem használok fecskepelenkát. Az eső aztán a kosz nagy részét leviszi, a többit letakarítom. Más háziállat után is kell takarítani. Mi az asszonnyal úgy tekintünk a nálunk lakó fecskékre, mintha a háziállataink lennének."