tóth gabi
A miniszterelnök Brüsszelből adott interjút a Kossuth rádiónak. Többek közt beszámolt az EU-csúcs legfontosabb fejleményeiről is.
Feltehetően az év utolsó Kossuth rádiós interjúját adta ma a közrádiónak Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő beszélt a kétnapos uniós csúcs fejleményeiről, hazánk féléves EU-s elnökségéről és a 2025-ös kilátásokról is.
A kormányfő a beszélgetés elején közölte: semmilyen provokációnak nem szabad felülni, és a legfontosabb a stratégiai nyugalom.
Egy olyan ország amely bajban van, és területén idegen csapatok vannak, és szétlőtték az energetikai infrastruktúrát, annak a vezetője néha mond ingerült dolgokat, ezeket nagyvonalúan kell kezelni
tette hozzá, utalva Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szavaira. A miniszterelnök emlékeztetett, hogy ahogy júliusban az EU-s soros elején, úgy most a végén is kísérletet tett arra, hogy tűzszünet legyen az orosz-ukrán fronton. Orbán Viktor tárgyalt a leendő amerikai elnökkel, telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és személyesen egyeztetett a török elnökkel is.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy azon dolgoznak, ha már nagy átfogó béke nem lesz ebben az évben, akkor legalább legyen egy karácsonyi tűzszünet. Még az I. világháborúban is volt fegyverszünet a karácsonykor. A kormányfő néhány napos tűzszünetet és fogolycserét szeretne az ortodox karácsonykor.
Itt két-három napról van szó, tehát az ellenfél ennyi idő alatt nem tud átcsoportosítani
- jelezte, majd hozzátette, hogy reményei szerint Donald Trump beiktatása után minden megváltozik, de addig is imádkozni kell, hogy a leendő elnöknek ne essen baja, és el tudja foglalni a hivatalát.
Orbán Viktor szerint ma a legnagyobb problémák Brüsszelben vannak, mert nem kívánnak változtatni az eddigi háborús politikán. Ennek része a nagy baloldali paktum az Európai Néppárt és a többi erő között, akik támogatják a háborút. A kormányfő szerint iszonyatos összeget adtak eddig a háborúra, és ebből a pénzből a nyugat-balkáni országokat sikerült volna az uniós átlagra fejleszteni.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy az uniós paktum értelmében Ukrajnát azonnal fel kell venni az EU-ba. Mindez pedig a mezőgazdaság tönkremenetelét jelentené.
A Patrióták között sok olyan állam van, ahol az agrárium erős, és rendkívül érzékenyek erre a kérdésre.
Vannak a világban globális hálózatok, és több országban gyakorolnak jelentős befolyást a folyamatokra. Az egyik ezek közül a Soros-hálózat. Ők elvesztették Amerikát, de Brüsszel még a kezükben van - ismertette.
A kulcsa a mi jövőnknek, hogy Brüsszelben a Patrióták többséget tudnak-e szerezni, és visszavesszük-e Soros Györgytől Brüsszelt.
A magyar elnökség több fontos problémát is megoldott, és ezt még Magyarország ellenfelei is elismerik, köztük Ursula von der Leyen, aki nem számít Magyarország rajongójának - mondta Orán Viktor. Sikerült megoldani Románia és Bulgária schengeni tagságát - tette hozzá.
Új élet kezdődik ezen országok számára.
A miniszterelnök elmondta, hogy a románokkal és a bolgárokkal sorsközösségben vagyunk a viták ellenére. Mindezek mellett nagy teljesítmény, hogy a nyugat-balkáni térség esetében sikerült egy-két lépést tenni az unió irányába - tette hozzá. Orbán Viktor szerint a másik nagy eredmény, hogy elfogadták a versenyképességi paktumot.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a magyar uniós elnökség másik eredménye, hogy az uniós politika közelebb került az emberekhez. A kormányfő kifejtette, hogy a 2025-ös költségvetés mögött nagyon nagy munka van. Mindezzel párhuzamosan Matolcsy György távozik a jegybank éléről márciustól, majd pedig a Pénzügyminisztérium beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba - tette hozzá.
Nagy Márton dolgozta ki a 21 pontos gazdasági akciótervet is, és jelentős szerepe volt a 2025-ös költségvetésben. Repülőrajtot kell vennünk 2025 elején, és ezt mindenkinek éreznie kell.
A miniszterelnök végezetül felidézte, hogy három év alatt 40 százalékos minimálbér-emelés lesz. Mindez pedig minden magyar család életében érezhető lesz - tette hozzá.
A miniszterelnöki interjút itt lehet visszanézni: