tóth gabi
Megszavazta az Országgyűlés a 2025-ös költségvetést. A kormány már jövőre komoly életszínvonal növekedést vár.
Pénteken, az idei ülésszak utolsó napján fogadta el az Országgyűlés a 2025-ös központi költségvetést. Az új gazdaságpolitika költségvetését arra alapozták, hogy jövőre belátható közelségbe kerül a háború lezárása, a béke pedig lehetővé teszi, hogy a 2025-ös költségvetésben több pénzt fordítsanak gazdaságfejlesztésre, béremelésre, otthonteremtésre és családtámogatásra.
Az új költségvetés a tervek szerint:
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken reggel a Kossuth rádiónak adott interjújában is beszélt az - akkor még el nem fogadott - költségvetésről. Ennek kapcsán közölte: az új gazdaságpolitika akciótervét Nagy Márton dolgozta ki, majd megemlítette, hogy a program része a munkáshitel vagy a Demján Sándor-program is.
Abban reménykedem, hogy a költségvetés szakmailag megalapozott és jól működő
– húzta alá a kormányfő, aki szerint repülőrajtot kell venni januárban, hogy a családok azonnal érezzék a hatásait. Szót ejtett arról is, hogy
Nagy Márton három évre szóló bérmegállapodást is tető alá hozott, az intézkedések nagy része pedig már jövőre érezhető lesz.
Az oktatásban jövőre 3876 milliárd forint áll rendelkezésre, ez közel 500 milliárd forintos növekményt jelent. Ez garantálja azt is, hogy az idei 30 százalékos béremelés után jövőre 21 százalékos pedagógusbér-emelésre lehet számítani.
Ezzel a jövő évi átlagos pedagógusbér 840 ezer forintra nő, és jó esély van rá, hogy 2027-ben az átlagos pedagógusbér eléri az egymillió forintot.
A közszolgálatban dolgozók béremelése is folytatódik, de jelentős béremelést kapnak a vízügyi- és tudománypolitikai területen dolgozók, valamint a bírák, az igazságügyi dolgozók, és a fogalmazók fizetése is jelentősen nőni fog jövőre. Utóbbiak esetében egy hároméves bérmegállapodás jött létre, aminek köszönhetően :
A minimálbér és a bérminimum is nőtt, a kormány közreműködésével a munkaadók és munkavállalók között létrejött hároméves bérmegállapodás szerint a minimálbér: