tóth gabi
Reálbérnövekdés, ágazati béremelések. Itt vannak a költségvetés számai.
Költségvetés: elfogadta az Országgyűlés a 2025-ös büdzsé főbb számait. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábbi bizottsági meghallgatásán elmondta, a béke költségvetése megágyaz a gazdasági felpattanásnak. Ezt támogatja a 21 pontos kormányzati akcióterv, melynek főbb elemei a jövedelmek vásárlóerejének növelése, a megfizethető lakhatás biztosítása, valamint a magyar kis- és középvállalatok (kkv-k) támogatása. Az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében összesen 4000 milliárd forintot mozgósít a kormány a fiatalok, a családok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása érdekében. Ebből 2632 milliárd forint áll rendelkezésre a családok számára, míg az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor program mintegy 1410 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését - írta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A jövő évi büdzsé 3,4 százalékos GDP-bővüléssel és 3,2 inflációval számol, és továbbra is a családok és nyugdíjak védelmét helyezi a középpontba. A költségvetés forrásokat biztosít a rezsiköltségek alacsonyan tartásához, a jövedelmek vásárlóerejének növeléséhez. A kormány célja, hogy a közeljövőben a minimálbér elérje az 1000 eurós szintet, míg az átlagkereset az 1 millió forintos határ közelébe kerüljön. A Világgazdaság elemzése szerint a fizetések vásárlóereje jövőre 4-5 százalékkal nőhet.
A hároméves bérmegállapodás alapján a minimálbér
A kormány ezt a szociális hozzájárulási adó csúsztatásával segíti, azaz a minimálbért keresők után a munkáltatónak 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetnie a szochó-t.
A jövedelmek vásárlóereje növelésének második elemeként a munkáshitelt említi az NGM. A munkáshitel mintegy 500 milliárd forinttal támogatja a fiatal munkavállalók pályakezdését. A program keretében 2025. januártól a 17-25 éves fiatalok akár 4 millió forint összegű, szabadon felhasználható, 10 éves futamidejű, kamatmentes hitelt igényelhetnek. A hitelprogram több mint 300 ezer fiatal számára nyújthat lehetőséget, akik legalább heti 20 órában dolgoznak vagy vállalkozói tevékenységet folytatnak Magyarországon.
A családi adókedvezmény megduplázása a program harmadik pontja, amelyet a kormány 2025. július 1-jétől első lépésben 50 százalékkal, majd 2026. január 1-jétől további 50 százalékkal emel meg.
Az intézkedés révén a kormány mintegy 75 milliárd forinttal támogatja a családok jövedelmi helyzetét, nagyobb pénzügyi mozgásteret biztosítva számukra a mindennapi élet kihívásainak kezelésére - emlékeztet az NGM.
Bővülő családtámogatások
Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár közölte: a januári ellátásokat már emelt összegben a februári kifizetéssel kapják kézhez az érintettek. A gyerekvállalást ösztönző kedvezmények tovább növelik a program vonzerejét, hiszen az első gyermek születése után a törlesztési kötelezettség két évre felfüggeszthető, a második gyermek esetében a fennálló tartozás felét elengedik, míg a harmadik gyermek után a teljes fennálló tartozást törlik. A minimálbér és a garantált bérminimum emelkedésnek is komoly családtámogatási vonzata van, hiszen több családi ellátás összege is emelkedik ezzel. Így emelkedik a gyed maximális összege, amely 373 ezerről 407 ezer forintra, a diplomás gyed alapképzés esetén 186 ezer forintról 203 ezer forintra, mesterképzés esetén pedig a jelenlegi 228 ezerről 244 ezer forintra emelkedik jövőre – sorolta Koncz Zsófia.
A költségvetési törvény rögzíti, hogy a köznevelési intézményben felsőfokú végzettséggel foglalkoztatott pedagógus átlagbére 2025. január 1-jén el kell, hogy érje a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett tárgyévi felsőfokú végzettségűek átlagkeresetének legalább nyolcvan százalékát, és ezt az arányt legalább 2031. december 31-ig fenn kell tartani. 2025. január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik, ezzel eléri a bérük a diplomás átlagbér 80 százalékát. A tanári átlagér pedig bruttó 844 ezer forint lesz. A kormány által közzétett rendelet tervezet szerint a gyakornoki fokozat illetménye 528 800 forintról 640 900 forintra nő, ez lesz tehát a legkisebb összeg, amit jövőre egy pedagógus megkereshet.
2025. január 1-jével átlagosan 21,2%-kal nőnek a bérek, és minden oktató esetében el kell érni legalább a havi 705 000 forintot.
Jövőre a bírói és az ügyészi illetményalap az idei 566 660 forintról 651 660 forintra emelkedik. ami 15 százalékos emelést jelent egy év alatt. A hároméves program végén a bírák jövedelme 48 százalékkal fog növekedni, a bírósági titkároké és fogalmazóké átlagosan 82 százalékkal, az egyéb bírósági alkalmazottaké pedig 100 százalékkal.
Ezzel egy átlagos bírói jövedelem el fogja érni 2027-re a 2 millió 250 ezer forintot, a titkárok és fogalmazók átlagos jövedelme 1 millió 125 ezer forintot, a tisztviselőké pedig eléri a 850 ezer forintot.