kulcsár edina
17 és 25 év közöttieknek.
A kormány 2025. január 1-jétől munkáshitel-lehetőséggel segíti a 17 és 25 év közötti korosztályt, amely akár 4 millió forint kamatmentes hitelt, életkezdési támogatást jelent a fiataloknak – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára csütörtökön Baján.
A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal az általános iskolák 7. és 8. osztályos diákjainak 21. alkalommal megrendezett pályaválasztási kiállításán a Bajai Turisztikai Központban Zsigó Róbert arról beszélt, hogy az elmúlt évek egyik legfontosabb kormányzati célja volt visszaadni a munka becsületét, a munka megbecsülését. Mint mondta: ennek érdekében el kellett érni, hogy minél többen válasszák a szakképzést, minél többen tanuljanak szakmát, majd jussanak munkához, és a bérükből tudják eltartani családjukat – tette hozzá.
Az államtitkár szerint a szakképzés megerősítésével, megújításával ma már a nyolcadik osztály elvégzését követően a diákok legtöbbje a szakképzést választja.
Kiemelte:
– tette hozzá.
Zsigó Róbert beszélt arról is, hogy az elmúlt időszakban a kormány megduplázta a szakképzésben oktatók bérét, és idén 18 szakképzési centrum 31 intézményének 34 helyszínén összesen 96 milliárd forint összegű fejlesztés valósul meg.
Kovács Ernő Bács-Kiskun vármegyei főispán szerint az elmúlt tíz évben kialakult a versengés a vármegye északi és déli része között a munkahelyek és a foglalkoztatás tekintetében, de évről évre holtversenyben áll a két terület.
Mint mondta: a nyári diákmunka területén is a legjobbak közé tartozik Baja és környéke, amit nagyon hasznosnak nevezett, hiszen a tanulók, mire kikerülnek az iskolapadból, már megismerik a munkáltatók elvárásait – fogalmazott.
Hideg Dániel, Baja megyei jogú város alpolgármestere szerint a pályaválasztási kiállítás különleges lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok és családjaik megismerjék az elérhető képzési, illetve szakmai kínálatot, és ezek alapján megalapozott döntést hozhassanak gyermekeik jövőjéről.
Hangsúlyozta:
A helyszínen kiosztott sajtóanyag szerint a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal Jövőd a tét! című pályaválasztási kiállítását három helyszínen, Kecskeméten, Baján és Kiskőrösön szervezi meg. Kiállítóként Baján 36 tanintézmény, illetve egyéb szervezet mutatkozik be, és a rendezvényre előzetesen 30 iskolából 937-en regisztráltak.
Az új gazdaságpolitikai akcióterv meghatározó eleme a munkáshitel, így mindkettő támogatása kiemelten fontos a nemzeti konzultációban – jelentette ki a kultúráért és innovációért felelős miniszter kedden Egerben, a Heves Vármegyei Szakképző Centrum Bornemissza Gergely Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumában tartott sajtótájékoztatón.
Hankó Balázs azt mondta: az unió versenyképességi kátyúba került, melynek egyik fő oka a saját maga indította gazdasági hidegháború. A magyar fiatalok, családok és vállalkozók érdeke azonban a hazai gazdaság erősödése, melyhez gazdasági semlegességre van szükség: azaz Magyarországnak egyszerre kell tudnia kereskedni a Nyugattal és a Kelettel – tette hozzá.
Rámutatott: ezért készített 21 intézkedést tartalmazó, új gazdaságpolitikai akciótervet a kormány, mely egyszerre sikere és garanciája a gazdasági növekedésnek, ami pedig béremelést tesz lehetővé, erősíti a családok és fiatalok anyagi biztonságát, és növeli a magyar kis- és középvállalkozók gazdasági erejét.
A döntés illeszkedik abba a gazdasági fordulatba, melyet az elmúlt évek során Magyarország elért, és amelynek részeként megújult, és Európa-bajnoki ezüstérmes, világbajnoki 10. helyezett lett a magyar szakképzés – emlékeztetett Hankó Balázs. Úgy értékelt: mára így elmondható, hogy Magyarország szakképzési nagyhatalom lett.
– közölte.
Kiemelte, a konstrukcióval a kabinet nem csupán a szakképzetteket támogatja, hanem mindazokat, akik ebben a korosztályban munkát vállalnak Magyarországon. Így az egyetemisták diákhiteléhez hasonlóan ebben a körben is megnyílhat egy olyan forrás, mely a fiatalok családalapítását, életkezdését segíti – mutatott rá.
A tárcavezető ehhez kérte a nemzeti konzultáción keresztül az érintettek és minden válaszadó támogatását az új gazdaságpolitika megvalósítása érdekében, miután „Brüsszel ellenérdekelt a magyar gazdaság sikerében”.
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a tájékoztatón arról beszélt: a munkáshitel szabad felhasználású lesz, és feltétele legalább 3 hónapos, minimum heti 20 órás munkaviszony vagy vállalkozói jogviszony, mely a 10 éves törlesztés idején sem szakadhat meg.
Ugyancsak része a jogosultság kritériumainak, hogy az igénybe vevőnek 5 évig Magyarországon kell elhelyezkednie – tájékoztatott.
„Hiszünk abban, hogy a fiatalok sikere a nemzet sikere” – zárta szavait az államtitkár.